Yeni MPEG-4 HD formatı neleri değiştirecek?

Türksat’ın uydu TV yayıncılığında yeni MPEG-4 HD formatı ile HD yayın maliyeti, SD’den daha ucuza yapılabilecek. Böyle olunca Türkiye’deki HD uyumlu olmayan 10 milyon TV ve 8 milyon uydu alıcısı da dönüşecek. Türkiye’de 36 milyon noktada izlenen TV yayınlarının standart çözünürlükten (SD) yüksek çözünürlüğe (HD) dönüşümü için düğmeye basıldı.

Türksat tarafından geliştirilen sıkıştırılmış yeni MPEG-4 HD formatıyla uydu platformlarında yayın yapan tüm SD televizyon yayınları HD olacak. Bu yıl içinde gerçekleşecek olan dönüşümle eski SD uydu alıcıları da artık tarihe karışacak. TV izlemede SD’den HD’ye geçişin toplam maliyetinin ise 2.7 milyar doları bulması bekleniyor. 

Türkiye’de halen TV izlenen 36 milyon noktanın 26 milyonunda uydu üzerinden TV izleniyor.  2017 yılında TV izleme yöntemleri arasında yüzde 72.5’lik oranla en yaygın kullanılan araç olan uydu alıcılarının da yüzde 40’ı (yaklaşık 10 milyon) sadece SD yayınlarını destekliyor. TV alıcılarında ise HD uyumu olmayan yaklaşık 8 milyon cihaz bulunuyor.

Türksat’ın yeni MPEG-4 HD formatıyla toplamda 18 milyonluk uydu ve TV alıcısı atıl kalacak. İsteyen bu kutular üzerinden yayınları izlemeye devam edebilecek. Ancak yeni standartla evlerine kadar gelen HD kalitesini SD formatında izleyecek. Üstelik yayın maliyetleri de kanalları HD’ye yönlendirecek.

Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği’nden (TUYAD) aldığımız bilgilere göre TV kanalları yeni format ile SD yayın maliyetinden daha ucuza HD yayın hizmeti (3 megabit SD 20 bin dolar, 1.5 megabit HD 8 bin 500 dolar) sunabilecek.

Halen pazarda satılan HD cihazlar ile SD cihazların fiyatları arasında yüzde 40 gibi bir fark bulunuyor. Hem bu farkı hem de tüketicileri dikkate alan “set top box” adı verilen uydu ve TV alıcısı cihazlarını üreten şirketler, önümüzdeki günlerde yeni bir kampanya başlatacak.

Eski kutular geri dönüşüme gidecek

Aralarında Digiturk, D-Smart, Turksat, Filbox, Turkcell ve Türk Telekom gibi TV yayıncılığı yapan firmaların yanı sıra, Arçelik, Vestel, GoldMaster, Sunny, Next & Next Star gibi ‘set top box’ üreticisi markalar eski SD uydu alıcılarını getirenlere yeni HD uydu alıcıları yüzde 20 indirimli olarak satışa sunacak.

Geri alınan uydu alıcılarının TUYAD ve ELDAY (Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği) işbirliğiyle toplanarak Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE) kapsamında ayrıştırılarak geri dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Günde 330 dakika ile en çok TV izleyen ülke Türkiye

TV izleme platformlarında uyduyu yüzde 15.7’lik oranla dijital ücretli TV (Pay TV) platformları izliyor. Kablo TV’nin yanı sıra Digiturk, D-Smart, Tivibu ve Filbox’ın yer aldığı bu alandaki toplam kullanıcı sayısı ise 5.7 milyonu buluyor. İnternet TV ise yüzde 11.8’lik pay ve 4.2 milyon kullanıcı ile TV izlemede en çok tercih edilen üçüncü platform.

RTÜK’ün 2017’de paylaştığı verilere göre Türkiye günlük ortalama 330 dakikalık TV izleme süresi ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Türkiye’yi 265 dakika ile Japonya, 261 dakika ile İtalya, 247 dakika ile Polonya ve 244 dakika ile de İspanya takip ediyor.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Kurban

    Yazınız harika elinize sağlık. Dijital sayısal karasal yayın ihalesi ne zaman yapılacak? Bir bilgi yazısı yazsanız.

Bir Cevap Yazın