TÜSİAD’ın yeni başkanı Erol Bilecik oldu

Index Grubu’nun kurucusu Erol Bilecik, TÜSİAD’ın resmen Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) bugün (12 Ocak) gerçekleştirilen 47. Genel Kurul Toplantısı’nda TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik oldu.

Genel kurul toplantısının TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ile TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından TÜSAİD’ın yeni yönetimi ve başkanı da belirlendi.

Derneğin İstanbul’da yapılan seçimli genel kurulunda, TÜSİAD Yönetim kurulu başkanlığını bırakan Cansen Başaran Symes’in yerine, seçime tek aday olarak giren Erol Bilecik seçildi. Genel kurulda 146 oyun 144’ünü alan Bilecik, 1971 yılında kurulan TÜSİAD’ın 18. başkanı oldu.

Genel Kurul’da seçilen yeni Yönetim Kurulu, ilk toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Erol Bilecik’i, Başkan Yardımcılıklarına ise Ali Koç, Simone Kaslowski ve Murat Özyeğin‘in atanmasına karar verdi.

Demokrasi, hukuk ve özgürlük vurgusu

TÜSİAD’ın yeni başkanı Bilecik, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye için, emeklediğimiz alanlarda koşmamız, koştuğumuz alanlarda hızlanmamız gerekiyor. Türkiye ancak bir demokrasi, hukuk ve en geniş özgürlüklere sahip, teknolojik, bilimsel ve sanatsal yaratıcılık toplumu olarak dünyada rekabet gücü yüksek bir ülke olabilir. Bu yönde azimle çalışmaya devam edeceğiz.

Ben bu toprakların insani bereketine olan inancımı, kendi yaşadıklarımla besleyebilmiş bir kişiyim. Bunu kendi adıma çok büyük bir şans olarak görüyorum. Bu toprağın insanının, gücünü bilimden ve akıldan alan imkânlara, desteğe, eğitime ve özgüvene kavuştuğunda neler başarabildiğini çok ama çok iyi biliyorum. Emin olabilirsiniz ki, yeni dönemde arkadaşlarımla birlikte çok ama çok çalışacağız.”

Erol Bilecik kimdir?

1962 yılında Antakya’da doğan Erol Bilecik, 1987’de İTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. 1989 yılında Index Bilgisayar’ın kurucusu olarak firmanın Genel Müdürlük görevini üstlendi.

1999 yılı itibariyle Index Grup bünyesindeki Index Bilgisayar, Despec, Datagate, Neteks, Homend ve Teklos’un CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Erol Bilecik, Index Grup şirketleri ile 200’ün üzerindeki dünya teknoloji devinin Türkiye distribütörlüğünü yapıyor.

Bilecik, bunların yanısıra 2002–2005 yılları arasında, Türk bilgisayar sektöründeki en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan TÜBİSAD’ın (Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği) ve 2010-2014 dönemleri arasında İTÜ Mezunlar Derneği Başkanlığını yaptı.

Halen İTÜ Geliştirme Vakfı’nın Başkan Vekili, Girişimcilik Vakfı (GİRVAK), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ve 1907 Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi olan Bilecik, yönetim kurulu üyesi olduğu TÜSİAD‘ta Sosyal Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri görevini yürütüyordu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın