Sosyal ağ Twitter 10 yaşında!

Dünyanın en önemli sosyal medya platformlarından Twitter, bugün 10. doğum gününü kutluyor. Twitter’ın kurucularından olan ve bugünkü CEO’su Jack Dorsey’in bir kağıda çizdiği ve 21 Mart 2006’da attığı ilk tweet ile başlayan Twitter’ın hikayesi, bugün itibariyle 10. yılını geride bıraktı.

twitter-bunu-sensiz-basaramazdikMesajlaşmak, fikirlerini aktarmak ve resimlerini paylaşmak için kullananların sayısı her geçen gün artan Twitter’in 2015 yılı sonu itibariyle aylık aktif kullanıcı sayısı 320 milyon oldu. 10. yaş günü ile ilgili olarak Twitter’dan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Önce yüzler sonra binler bugünse milyonlarca kişi için Twitter artık hayatın en vazgeçilmez öğeleri arasında yer alıyor. Sabah uyanınca haberleri okumak, merak ettiğimiz kişilerin neler yaptıklarını öğrenmek için Twitter’a başvuruyoruz. Kültür-sanat, eğlence, spor, haber, hava durumu dahil istediğimiz tüm bilgilere Twitter üzerinden ulaşıyoruz. Hatta birçok kurum resmi açıklamalarını yapmak için sadece Twitter’ı kullanıyor.” 

İşler pek de iyi gitmiyor!

Şirket tarafında 10. yıl heyecanı yaşansa da yatırımcısını hala memnun edemeyen Twitter, borsaya açıldığı 2013 yılı sonundan bu yana henüz kâra geçmeyi başaramadı. 2015 yılının son çeyreği, Twitter’ın kullanıcı sayısını artıramadığı tek dönem olarak kayıtlara geçerken; şirket 2013 yılı 4. çeyreğinden bu yana toplam 1.6 milyar dolarlık zarar yazdı.

10 yılın kilometre taşları ve ‘En’leri

#LoveTwitter hashtag’ı ile “Twitter doğum günü kutlarken asıl sizi; bizim en büyük parçamız olduğunuz için kutlarız. Hepimizin doğum günü kutlu olsun!” ifadelerine yer verilen açıklamada, Twitter’da son 10 yılda yankı uyandıran “10 yıllık kilometre taşları” ve “10 yılın ‘En’leri”ne de yer verildi.

twitter-10-yil Twitter’daki 10 yılın ‘En’leri

twitter-10-enler


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın