Twitter’da kullanıcı adı, resim ve video 140 karaktere takılmayacak

Twitter 140 karakter sınırı bu ay içinde resmen genişletilecek. Twitter’dan yapılan resmi açıklamaya göre atılan Tweet’lere resim, video veya kullanıcı adı eklendiğinde 140 karakterlik alan azalmayacak. Önümüzdeki aylarda devreye girecek yenilikte, kullanıcılar ayrıca kendi yazdıklarını “retweet” edip alıntılayabilecek.

Twitter, önümüzdeki aylarda devreye girecek yeni güncellemeyle Tweet’leri sadeleştireceğini ve 140 karakterlik Tweet’lerinde daha fazla alan oluşturarak kullanıcıların kendilerini daha kolay ve hızlı ifade edebileceklerini açıkladı. Sadeleştirilmiş Tweet kuralı, her gün Twitter’a gelen veya platforma yeni girenlerin daha hızlı ve doğrudan sohbet oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Linkler için 140 karakter sınırı devam edecek

Bundan böyle Tweet’lere yapılan fotoğraflar veya videolar gibi eklemeler karakterleri tüketmeyecek. Tweet’lere yanıt verirken koyulan @kullanıcıadı da harf sınırını düşürmeyecek. Herkes kendi yazdıklarını Retweet edip alıntılayabilecek. Böylelikle eski Tweetleri yeniden gün ışığına çıkarıp yorum yazabilecek. @kullanıcıadı ile attığınız her Tweet tüm kullanıcılarınız tarafından da görülecek.

140 karakter sınırının kullanıcıların attığı tweet’lerdeki paylaşılan linkler için de uygulanması bekleniyordu. Ancak Twitter’ın açıklamasına göre 140 karakter sınırını genişleten sadeleştirilmiş Tweet kuralı, linkleri kapsamıyor. Diğer bir deyişle güncelleme sonrası da atılan tweet’lerdeki linkler de 140 karakter sınırı kapsamında değerlendirilecek.

Twitter’ın devreye alacağı değişiklikler

  • Yanıtlar: Herhangi bir Tweet’e yanıt yazarken, @kullanıcıadı ifadesi artık 140 karakter sınırı içinde yer almayacak. Bu değişiklikle Twitter’da sohbet yürütmek daha kolay ve doğrudan hale gelecek. Tüm gruba ulaşsın diye uğraşırken kelimelerde cimrilik etme devri bitti.
  • Medya ekleri: Fotoğraf, GIF, video ve anket ya da alıntı Tweet gibi ekleri Tweet’lerinize yerleştirdiğinizde, bu ekler artık Tweet’inizin karakter sınırında yer almayacak.
  • Kendi Tweet’lerinizi retweet edin ve alıntılayın: Daha önce attığınız Tweet’leriniz için Retweet butonunu devreye sokuyoruz, böylelikle daha önceki Tweet’leriniz hakkında yeni bir düşüncenizi paylaşmak istediğinizde ya da gerçekten iyi bir Tweet’inizin gözden kaçtığını düşündüğünüzde kolaylıkla Retweet edip alıntılayabileceksiniz.

Güncellemeler önümüzdeki aylarda twitter.com üzerinde, iOS ve Android’lerde, TweetDeck’te, Mac için Twitter üzerinde, video.twitter.com ile ads.twitter.com üzerinde aktif olacak.

Takibe takip oranı yüzde 56 arttı

“Bu yılın en büyük önceliklerinden biri ürünlerimizi sadeleştirmek” diyen Twitter’ın Kurucu CEO’su Jack Dorsey, gelişmeyle ilgili olarak şunları söyledi:

jack-dorsey-twitter-ceo

Dorsey: Bu yıl önceliğimiz sadeleştirme

“Twitter’ı çok daha kolay ve hızlı hale getirmeye odaklandık. Twitter’ın ‘anı yaşamak’ ilkesinden vazgeçmiyoruz. Bizim için en önemli olan; kısa ifade edebilme, hız ve canlı sohbetler; düşünceleri anında dünya ile paylaşabilmek. Her zaman Tweetlere daha fazla içerik ekleyebilmenin ve herkesin söylemek istediklerini paylaşmalarının yollarını arayacağız.”

Twitter’dan yapılan açıklamada, bu yılın başlarında özellikle Twitter’a yeni girenlere yönelik olarak yaptığı geliştirmelerle,  başlık, yer ve kişilerle ilgili yeni hesaplar bulmanın kolaylaştırıldığı belirtildi. Açıklamada bu sayede hem iOS hem de Android üzerinde takiplerde yüzde 48, karşılıklı takiplerde ise yüzde 56 artış sağlandığına dikkat çekildi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın