Türkiye 2016 yılında Twitter’da en çok neleri konuştu?

Her gün milyonlarca kişinin duygu ve düşüncelerini paylaştığı Twitter, her yıl olduğu gibi bu yıl da 2016’nın “en”lerini değerlendirdi. Yıl genelinde Twitter’da Türkiye’de ve dünyada en çok nelerin konuşulduğunu duyuran sosyal ağın verilerine göre Türkiye’de 2016’da dakika başına en çok Tweet’in atıldığı anlar (Tweet Per Minute), futbol maçlarında gerçekleşti. Twitter’ın ‘2016 neler oldu’ analizine (#ThisHappened) göre Türkiye’de dakika başına en çok Tweet’in atıldığı ilk 3 an futbol maçlarından oluştu.

Twitter’da 2016’da dakikada en çok Tweet’in atıldığı an 13 Ağustos 2016 günü saat 20.37 olarak kayıtlara geçti. Galatasaray – Beşiktaş Süper Kupa Finali’nin gerçekleştiği o gece, futbolseverler bir yandanmücadeleyi takip ederken bir yandan da maça dair duygu ve düşüncelerini Twitter’da dile getirdi. 4-1’lik skorla sonlanan gecede kupayı evine götüren taraf Galatasaray olurken, Twitter’a da futbol damgasını vurmuş oldu.

Dakikada en çok Tweet atılan ikinci etkinlik 21 Haziran gecesi gerçekleşen Türkiye – Çek Cumhuriyeti milli maçı, üçüncü etkinlik ise 26 Mayıs gecesi gerçekleşen Galatasaray- Fenerbahçe Ziraat Türkiye Kupası final maçı olarak kayıtlara geçti.

Neşet Ertaş en çok konuşulan sanatçı

Türkiye’de eğlence söz konusu olunca Twitter’da en çok TV programları konuşuldu. 2016 verilerine göre ilk sırayı ise Poyraz Karayel dizisi aldı. İkinci sırayı Survivor alırken Beyaz Show, Game of Thrones ve O Ses Türkiye sırasıyla Twitter’da en çok konuşulan ilk 5 TV programı oldu.

2012 yılında hayatı kaybeden Neşet Ertaş ve 1999 yılında hayatını kaybeden Barış Manço, 2016 yılı genelinde Twitter’da en çok konuşulan birinci ve ikinci sanatçı olarak yer aldı. Bu iki ismi, Aşık Veysel, Kazım Koyuncu ve Müslüm Gürses takip etti.

‘Sana borçluyuz…’

Twitter’da en çok konuşulan videolar listesinde ise ilk sırayı kanalizasyona düşen ve yavrularının başında beklediği bir ördeğin kurtarılma anı alırken, ikinci ise 10 Kasım’da Koç Holding’in Atatürk anısına yaptığı #sanaborçluyuz videosu oldu.

Dünya 2016’da neleri konuştu?

twitter_global_trends_2016

Dünya genelinde ise Twitter’da 2016 yılında en çok konuşulan konu Rio Olimpiyatları oldu. Milyonları kasıp kavuran Pokemon GO oyunu, Amerika ve Avrupa’daki önemli politik gelişmeler ve Oscar Ödül Töreni Twitter’da en çok konuşulan konular arasında.

Twitter’ın açıkladığı 2016 için dünya çapında en çok konuşulan 10 hashtag listesi şöyle:

1.#Rio2016

2.#Election2016

3.#PokemonGo

4.#Euro2016

5..#Oscars

6.#Brexit

7.#Blacklivesmatter

8.#Trump

9.#RIP

10.#Game of Thrones


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın