Twitter artık herkes için 280 karakter

Sosyal ağ Twitter, platformundaki 140 karakter sınırı artık 280’e çıktı. Eylül ayında 140 karakter limitini artırmak için test çalışmalarına başlayan Twitter 280 karakter sınırını herkes için tüm dillerde kullanıma açtı. Twitter’ın açıklamasına göre testin ilk günlerinde, yeni ve alışılmamış bir uygulama olduğu için birçok insan 280 karakter limitini doldurarak Tweet atmış. Ancak kısa bir süre sonra bu değişim olağanlaşmış.

İnsanların 140 karakterden daha fazlasını kullanmaları gerektiğinde daha kolay ve daha sık Tweet attıkları görülmüş. Ama asıl önemlisi, insanlar çoğunlukla 140’tan az karakter kullanarak Tweet atmışlar.

Twitter’ın açıklamasında değişimle ilgili olarak şu tespitlere yer verildi:

  • Tarihsel olarak baktığımızda, İngilizce atılan Tweet’lerin yüzde 9’u karakter limitini dolduruyordu. Bu oran bize, bir düşünceyi bir Tweet’e sığdırmak için sarfedilen, ve çoğunlukla Tweet’i düzenlemekle çok fazla vakit harcamak ve hatta bazen Tweet’ten vazgeçmekle sonuçlanan eforları yansıtıyor.
  • Karakter sayısının artırılmasıyla, bu sorun büyük ölçüde azaltıldı – karakter limitini dolduran Tweet sayısı, toplam Tweet sayısının yüzde 1’ine kadar geriledi. Tweet’lerin karakter limitine daha nadir dayandığını gördüğümüzden dolayı insanların Tweet’lerini düzenlemek için daha az zaman harcadıklarına inanıyoruz.
  • Bu ise şu anlama geliyor: Daha fazla alan insanların düşüncelerini bir Tweet’e sığdırmalarını daha kolay hale getiriyor ve böylece insanlar söylemek istediklerini söyleyerek Tweet’lerini daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde gönderebiliyorlar. 

Bu grafikte kırmızı çizgideki (280 karakterle Tweet atan grubu temsil ediyor) 140 üzerinde küçük bir çıkıntı var çünkü bu insanlar daha uzun Tweet gönderebilme özelliği olmayan eski Twitter istemcilerini kullanıyorlardı. Bu yüzden de 140 karakter limitine takılmaya devam ettiler.

Çoğunluk uzun tweet atmıyor

Test süresinde kullanıcıların zaman akışlarının 280 karakterlik Tweet’ler ile dolacağından ve yeni karakter limiti ile insanların tüm alanı dolduracaklarından endişeli oldukları vurgulanan Twitter’dan yapılan açıklamada, “Ama böyle bir şey olmadı” denildi. Gönderilen Tweet’lerin sadece yüzde 5’i 140 karakterden daha uzun ve sadece yüzde 2’si 190 karakterden fazla olmuş.

Sonuç olarak, zaman akışını okuma deneyimi büyük ölçüde değişmeyecek. Zaman akışınızda yaklaşık olarak aynı miktarda Tweet göreceksiniz. Karşılaştırma yapmak gerekirse, genel olarak fotoğraflı ya da anketli bir Tweet, 190 karakterlik bir Tweet’ten daha fazla alan kaplayacak.

Açıklamada, şöyle denildi: “Teste katılan insanların ilk başlarda karakter sayısındaki artış için çok heyecanlandıklarını ve çoğunun 140 karakteri fazlasıyla aştığını tekrar belirtmekte fayda var. İnsanlar, Tweet’lerini çok daha uzun hale getirmek için her bir satıra bir karakter yazmak gibi saçma (yaratıcı!) şeyler yaptılar. Bu, geçici bir etkiydi ve çok da uzun sürmedi.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın