Twitter’a canlı yayın özelliği eklendi

Sosyal ağ Twitter canlı yayın özelliğini duyurdu. Twitter uygulamalarından artık direkt olarak canlı yayın yapılabilecek. Periscope tarafından desteklenen Twitter’da canlı video özelliği, insanların bir Tweet aracılığıyla günlük hayatlarından kesitleri veya önemli anlarını izleyicilerle paylaşabilmelerini sağlıyor.

Twitter’daki canlı bir videonun izleyicileri, yayıncıyla yorum yapıp, kalpler göndererek iletişime geçebilecek ve yayıncıya desteğini gösterebilecek. İçinde canlı yayın bulunan Tweet’ler Retweet edilebilecek, beğenilebilecek ve insanların Tweet paylaştığı her yerde paylaşılabilecek.

‘Süper gücü Twitter’a getirdik’

Twitter’dan yapılan açıklamaya göre kullanıcıları sosyal ağın uygulamasına gelen son Android ve iOS güncellemeleri ile canlı video oluşturup, Tweet edebilecek. Twitter üzerinden canlı yayın yapmak için, Tweet yazma ekranındaki “Canlı” (Live) butonuna dokunmak yeterli olacak.

Konuyla ilgili olarak Periscope CEO’su Kayvon Beykpour, “Periscope’u geliştirmemizin sebebi insanlara canlı videoları izleyenlerle paylaşabilmelerini sağlayacak süper gücü vermek istememizdi. Bu özelliği direkt olarak Twitter’a getirmek çok önemli bir adım çünkü bu süper gücü bu yolla Twitter’ı kullanan yüz milyonlarca insana getirmiş olduk” dedi.

Birer birer canlı yayına geçtiler

Twitter’ın hali hazırda insanların gerçek zamanlı neler yaşandığını görmek için girdiği bir yer olduğunu dile getiren Beykpour, bu gelişmeyle artık herkesin o an yaşanan bir olayı canlı yayınlayabileceğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere 2016 yılında Facebook‘a Facebook Live ile gelen canlı yayın özelliği, Instagram kullanıcıları için de sunulmuştu. Google‘ın online video platformu YouTube da yine 2016 yılı ortasında yaptığı güncellemeyle birlikte mobil uygulama üzerinden canlı yayın özelliğini kullanıma açmıştı.

2016 yılında sosyal platformlar bir biri ardına canlı yayına geçerken, Periscope ile birlikte bu alanın öncüsü olan Meerkat ise uygulama mağazalarından kaldırılarak, kullanıcılarına veda etmişti.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Sonunda Twitter’a Canlı Yayın Özelliği Geldi - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın