Türkiye dolarını Twitter’dan bozdurdu!

2016 yılında, Türkiye ve dünya birçok önemli gelişmeye ve olaya tanıklık etti. Bu olaylar sosyal medyada da milyonlarca kullanıcı tarafından konuşuldu. Çalışmalarını Bilkent Cyberpark’ta sürdüren metin veri analizi girişimi Kimola, Türkiye’nin 2016 sosyal medya gündemini analiz etti. Twitter’da en çok politikanın konuşulduğu 2016’da, dolar bozdurma kampanyası da yine sosyal medyada ateşlendi.

Sosyal medyanın en çok konuşulan başlıkları politika, terör, gündelik konuşmalar, televizyon yayınları ve spor oluşturdu. Kimola’nın analizlerine göre temmuz ayında sosyal medya kullanıcılarının yüzde 58’i “politika” ile ilgili paylaşımda bulundu. Aynı ay içerisinde “darbe” ve “müdahale” kelimeleri ile ilgili yazılanlar ise yüzde 8 civarında kaldı.

2016 yılının ilk ayına sosyal medyada doların 3 lira seviyesine ulaşması konuşuldu. Çin’in yuanın değerini sert bir şekilde aşağı çekmeye devam etmesi ardından dolar/TL’nin 3.02 seviyesini aşması Twitter kullanıcılarının da tepkisini çekti.

“Dolar 3”, 6 Ocak’tan sonra 24 Mayıs ve 29 Eylül’de de TT (Trending Topic) listesinde yer aldı. Daha sonra yaşanan neredeyse tüm yükseliş ve inişlerinde TT listesine giren dolar, 13 Ekim’de “Dolar 3.10”, 2 Aralık’ta “Dolar 3.52” ile Twitter kullanıcıları tarafından TT listesine yükseltildi.

Twitter kullanıcıları 21 Mart tarihinde “tüketim boykotu” etiketiyle Twitter üzerinden tüketimin azaltılarak mevcut ekonomik ve politik koşullara tepki gösterilmesi adına çağrıda bulundu. Kampanya, sosyal medya kullanıcıları tarafından destek ile birlikte eleştiri oklarını da aldı.

İlk dolar bozdurma kampanyası Twitter’da

İlk dolar bozdurma etkinliğini darbe girişiminin hemen sonrasında 18 Temmuz tarihinde oluşturan Twitter kullanıcıları, darbe girişiminin ardından Türk Lirası’na sahip çıkmak için dolar bozdurup TL alınması çağrıları yaptı.

Dolarda yaşanan değişimleri sosyal medya gündeminde sıkça getiren kullanıcılar, 27 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanı ve hükümetin yaptığı çağrıyla birlikte Twitter üzerinden #dövizinitürkiyeiçinboz etiketiyle döviz bozdurma kampanyası başlattı.

Merkez Bankası’ndan destek gören benzeri birçok etkinlik; #BOZDOLARI, #BozDolarıAlLirayı,  #TurkLirasınadegerkatalım, #DövizeOneMinute, etiketleriyle Türkiye’deki Twitter kullanıcıları tarafından TT listesine yerleştirildi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın