9 maddede dünya liderlerinin Twitter karnesi

Uluslararası iletişim firması Burson-Marsteller, dünya liderlerinin ve hükümetlerinin Twitter kullanımlarını değerlendiren Twiplomacy araştırmasının 2015 sonuçlarını açıkladı. Buna göre Twitter’da en çok takipçisi olan dünya lideri 58 milyon takipçisi olan ABD Başkanı Barack Obama @BarackObama oldu. Obama’yı, 9 farklı dildeki hesaplarıyla 20 milyon takipçisi olan Papa Francis @Pontifex, 11 milyon takipçiyle Hindistan Başbakanı @NarendraModi izledi.

Listenin 4. sırasında ise 6.2 milyonu aşan takipçiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan @RT_Erdogan yeraldı. Aktif görevi olan liderlerin sıralandığı listede, Erdoğan, 6.4 milyon takipçisi olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün @cbabdullahgul hesabının hala gerisinde kaldığını hatırlatalark, “9 Maddede Dünya Liderlerinin Twitter Karnesi”ni analiz edelim.

 

1 – Günde ortalama 4 tweet atıyorlar

obama-tweet

Hükümetler ve liderler, temel mesajlarını iletmek için gittikçe daha fazla kısa video yayınlıyor. Günde ortalama 4 tweet atan dünya liderleri, 24 Mart 2015 itibarıyla toplam 2 milyon 653 bin 876 tweet göndermiş.

 

2 – 212 milyondan fazla takipçileri var

twitter-takipci

166 ülkede bulunan 669 hükümet hesabı analiz edilerek yapılan “Twiplomacy 2015” araştırmasına göre, bütün liderlerin toplam takipçi sayısı ise 212 milyon 283 bin 753. Günlük aktif kullanıcı sayısı 288 milyon olan Twitter’da, günde toplam 500 milyon tweet atıldığını belirtelim.

 

3 – Erdoğan, sadece 2 hesabı takip ediyor

rte-twitter

Toplam 3500 tweet’i bulunan Recep Tayyip Erdoğan’ın takip ettiği hesap sayısı sadece 2 (yazıyla ‘iki’). Erdoğan, Twitter’da sadece T.C. Başbakanlık @trpresidency ve T.C. Cumhurbaşkanlığı @tcbestepe hesaplarını takip ediyor. Abdullah Gül de sadece bu 2 hesabı takip ediyor.

 

4 – Meslektaşını takip etmek mi? O da ne?

hindistan-twitter

Dünya liderleri az sayıda mevkidaşını takip ediyor. Örneğin Obama, sadece dört dünya liderini (Norveç, İngiltere, Rusya, Estonya) takip ederken; alanındaki isimleri takip etme konusunda en iyisi ise 100 dünya liderini takip eden Fransa Dış İşleri Bakanı @LaurentFabius.

 

5  – Kendi tweet’ini atan yok!

twitter-danisman

Araştırmaya göre kendi tweet’ini kendi atan dünya liderleri oldukça az. İstisnalar arasında Estonya Başkanı Toomas Henrik Ilves @IlvesToomas, Avrupa Konseyi Başkanı @DonaldTusk, Letonya Dışişleri Bakanı @EdgarsRinkevics ve Norveç Başbakanı @Erna_Solberg var.

 

6 – En çalışkanı Meksika Başkanı

meksika-baskan

Meksika devlet başkanlığı (@PresidenciaMX) her gün atılan ortalama 68 tweetle en üretken hesaba sahip. Meksika hükümetinin hesabı da her gün atılan 60 tweetle yakından takip ediyor. Veneuella Başkanı @PresidencialVen da günde 64 tweet atıyor.

 

7 – En çok ‘retweet’lenen Papa

papa-twitter

Tweet’i en etkili liderlere bakıldığında ise birinci açık ara Papa. Papa Francis’in hesabından attığı her tweet ortalama 9929 kez retweet’leniyor. Papa’yı, ortalama 4419 retweet ile Suudi Arabistan Kralı @KingSalman izliyor.

 

8 – BM ve Obama’yı takip etmeden olmaz!

bm

669 dünya liderinin 250’si Birleşmiş Milletler’in (BM) resmi twitter hesabını @UN takip ediyor. BM’nin ardından liderlerin en çok takip ettiği hesap ise ABD Başkanı Baracak Obama’ın hesabı @BarackObama.

 

9 – Ruanda cevapsız bırakmıyor

ruanda-baskan

Vatandaşının sesine en çok kulak veren diğer bir deyişle Twitter’ın en konuşkan lideri ise Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame @PaulKagame, diğer kullanıcılardan kendisine gelen tweet’lerin yüzde 86’sına cevap veriyor. Bu oran Norveç Başbakanı @Erna_Solberg ve Ekvator Başkanı’nda @MashiRafael yüzde 70’i buluyor.

 

Bonus: Oy için Fav, yasak için RT!

twitter-yasagi

Seçim kampanyaları sırasında artan Twitter sevdası, seçim sonrası geçiyor. Endonezya Başkanı Joko Widodo (@Jokowi_do2) Ağustos 2014’te seçildikten sonra 2.7 milyon Twitter kullanıcısını bıraktı. Şili Başkanı Michelle Bachelet @PrensaMichelle de 11 Mart 2014’te seçildikten sonra aynı yolu seçti. En çok takipçisi olan hesaplar arasına liderlerini sokan Türkiye ve Hindistan gibi ülkelerde ise yine de Twitter’ın yakası bir türlü yasaklardan kurtulamıyor!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın