Bu haber ‘trolleri’ çok üzecek! Twitter’da toplu engelleme nasıl yapılır?

Sosyal ağ Twitter’a yeni gelen özellik sayesinde artık, toplu engelleme yapıp, engellediğiniz hesapları liste olarak takipçilerinizle paylaşabileceksinizÖzellikle trol hesapları toplu olarak engelleme olanağı getiren yeni fonksiyonla, güvendiğiniz kişilerin engellediği hesapları da toplu olarak engelleme şansına sahip olunabilecek.

twitter-toplu-engelleme-2

Twitter’ın resmi blogundan duyurduğu bu yeni özelliğini kullanmak için Twitter hesabınızın “Ayarlar” (Settings) kısmında yer alan “Engellenen Hesaplar” (Blocked Acoounts) bölümüne girmeniz gerekiyor. Blokladığınız hesapları görebildiğiniz bu bölümün sağ üst köşesinde yer alan “Gelişmiş Seçenekler” (Advanced Options) seçeneğine tıklayarak, engellediğiniz hesap/kişilerin listesini indirebileceksiniz.

twitter-toplu-engelleme-1

Listeler paylaşılabilecek

“Export your list” özelliği ile dışarıya aktarabildiğiniz bu listeyi, arkadaşlarınızla paylaşıp, onların da engellediği toplu listeleri “Import a list” seçeneği sayesinde tek tıkla hesabınıza yükleyebileceksiniz.
Twitter’ın hayata geçirdiği bu özellik, bir kaç gün içinde tüm kullanıcılar için aktif hale gelecek. Bu yüzden, eğer hesabınızda bu özelliği bulamazsanız, hemen üzülmeyin. Bugünlerde hesabınızın ayarlar kısmına daha sık göz atarsanız,  siz de Twitter’ın toplu engelleme ve engellenen listeleri paylaşma özelliğinden faydalanmaya başlayabileceğiniz görebileceksiniz.

Hatırlatmakta fayda var. Twitter’da engellediğiniz kişilere, engellediğinize dair bir bildirim gitmiyor. Buna ek olarak, engellenmiş hesaplar sizi takip edemiyor ya da profilinizi görüntüleyemiyor. Twitter’da kullanıcıları engellemeyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Bakalım,  Twitter’daki “tacizcileri” ve “siyasi odaklı trol hesapları” hedef alan bu toplu engelleme ve engellenen hesapları liste olarak paylaşma özelliği, sosyal medya kullanıcılarına nasıl yansıyacak?

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın