Twitter ve Facebook’a Türkiye’den erişim engellendi mi?

Türkiye’yi sarsan acı haberlerin ardından ülkenin dört bir yanında yaşanan saldırı ve protestolarla birlikte internet kullanıcıları da sosyal ağlara erişim sıkıntısı yaşamaya başladı. Özellikle Facebook ve Twitter’a dün gecenden bu yana erişemediklerini söyleyen binlerce kullanıcının gözü yine internet yasaklarına çevrildi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) erişim engelleme kararlarının gösterimi sorgulama ekranına henüz Twitter veya Facebook erişim engeliyle ilgili ulaşmış bir resmi karar bulunmuyor. Ancak kullanıcılar hem mobil internet hem de sabit internet bağlantıları üzerinden sosyal ağlara erişim sorunu yaşamaya devam ediyor.

Hotspot Shield: “Yeniden hoş geldiniz”

Resmi kaynaklar, sorunun kullanım yoğunluğundan olduğunu belirtse de, servis sağlayacılarının internet erişimini yavaşlattığı da gelen iddialar arasında. Resmi olarak erişim yasağı kararı açıklanmasa da fiili olarak yaşanan bu durum, Türkiye’deki internet kullanıcılarını yine yasaklı sitelere giriş için en yaygın kullanılan yöntem olan sanal özel ağlara (VPN) yöneltti.

hotspot-vpn

Twitter Türkiye trendleri listesinde  #TwitterBlockedİnTurkey hashtagi birinci sıraya yerleşirken, geçmiş internet erişim yasaklarında Türkiye’de en çok kullanılan dünyanın en büyük ücretsiz VPN yazılımı olan Hotspot Shield, attığı tweet ile Türkiye’deki kullanıcılarına “Yeniden hoş geldiniz” dedi. Hotspot Shield’ın resmi Twitter hesabından atılan tweet’te “Türkiye’de Twitter engellendi. Yeniden hoş geldiniz! Uygulamamızı buradan ücretsiz indirebilirsiniz” denildi.

VPN’de dünya birincisi olacağız!

Anlaşılan o ki, 2014 yılını dünyada en çok VPN kullanan 2. ülke ünvanıyla kapatan Türkiye, bu yıl birinciliğe koşacak! “Türkiye, VPN kullanım oranında dünya ikincisi oldu!” başlığıyla verdiğimiz habere göre Türkiye VPN kullanımında Endonezya’nın ardından dünyada 2. sırada. Endonezya’da yüzde 23 olan VPN kullanım oranı, Türkiye’de yüde 22. Diğer bir deyişle Türkiye’deki internete bağlanan her 5 kişiden 1’i VPN kullanıyor. 2014 yıl sonu verilere göre Türkiye’deki VPN kullanıcılarının sayısı 5.2 milyonu geçiyor.

Erişim yasağı olan sitelere giriş için en yaygın kullanılan yöntem olan VPN’de, Hotspot Shield’in dışında kullanabileceğiniz alternatiflere buradan erişebilirsiniz. Umarız gerek kalmaz…

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın