Twitter, Facebook ve YouTube’a erişim engellendi! [Güncellendi]

Twitter, Facebook ve YouTube’a erişim engellendi! Sosyal ağlarla ilgili verilen en kapsamlı karar olan bu erişim engellemesi sonucu öncelikli olarak Turkcell, Superonline, Avea, Vodafone ve TTNET kararı ilk uygulayan şirketler oldu. Karar henüz Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ekranında görüntülenmiyor. Ancak bunun kısa bir süre içinde TİB’in ekranlarında da yer alması bekleniyor. Sosyal medyaya yönelik erişim engelleme kararının geçtiğimiz hafta şehit edilen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz‘ın rehin alınmasına ilişkin görüntülerle ilgili olduğu belirtildi.

Facebook hemen kaldırdı

Konuyla ilgili olarak 166 farklı URL adresine erişimin engellenmesini isteyen Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kararını Erişim Sağlayıcıları Birliği‘ne (ERB) iletti.  Türkiye’de hükümet yetkililerinin 2014 yılı yerel seçim sürecinde Facebook ile attığı “hızlı iletişim köprüsü” adımı, bugün de sonucunu verdi. Facebook ilgili linkleri hemen kaldırınca, Facebook’a erişim tekrar açıldı.  Twitter ve YouTube yetkilileriyle olan görüşmeler ise devam ediyor.  Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin bu kararı yerine getirmek için 4 saatlik süresi bulunuyor ve bu süre bugün saat 17:00’de sona eriyor. 

Yeni internet yasasının ilk icraati!

Hatırlanacağı üzere internet erişim engelleme kararlarını hızlandıran Torba Yasa, 27 Mart 2015 tarihinde TBMM’den geçerek yasalaşmıştı. İlk icraati bugün uygulanan yeni yasaya göre Başbakan ya da bakanların talebiyle 4 saat içinde internete erişim engellenebiliyor. Dolayısıyla artık mahkeme kararı olmadan da erişim engellemesi yapılabiliyor. Sakıncalı bulunan içerikler çıkarılıncaya kadar erişim yasağı devam ediyor. İçerik engellendikten sonra 24 saat içinde karar hakimin onayına sunuluyor ve hakim kararını 48 saat içinde açıklıyor.

Yeni internet düzenlemesinin hayatımıza getireceklerini (ki artık getirdiklerini) “7 maddede internette ‘Yasak kardeşim, yassak!’ düzenlemesi” haberimizle paylaşmıştık.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın