Twitter ‘hack’lendi, 32 milyon hesap şifreleriyle satışa çıktı!

Aylık aktif 310 milyon kullanıcısı olan sosyal ağ Twitter hacklendi, milyonlarca hesap bilgisi satışa çıktı. Daha önce  MySpace, LinkedIn ve Tumblr’ın verilerine ulaşan “Tessa88” kod adlı Rus ‘hacker’ın, son olarak Twitter’daki milyonlarca hesap bilgisini ele geçirdiği iddia edildi. 

twitter-e-postalarZDNet’in ortaya çıkardığı hacklenme eylemine göre Rus hacker, Twitter’ın veri tabanında bulunan 32 milyon hesap ile ilgili şifrelenmiş bilgileri ele geçirdi. Hacker’ın ele geçirdiği bilgiler arasında Twitter kullanıcı adları ve açık şifreleri ile e-posta adresleri de bulunuyor.

“Tessa88”, ele geçirdiği bilgileri Dark Web’te 10 Bitcoin, diğer dir deyişle yaklaşık 5820 dolara satışa çıkardı. Rus hacker, 2015 yılının başından bu yana ele geçirdiği toplam Twitter hesabı ve parolası sayısının 379 milyonu bulduğunu iddia etti.

Hali hazırda Twitter’ın 310 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunurken, Tessa88’nin elinde olduğunu iddia ettiği hesap sayısına, aktif olmayan Twitter hesaplarının da dahil olduğu tahmin ediliyor.

Şifrelerin çoğu hala ‘123456’!

İnternetteki ele geçirilen kullanıcı bilgilerinin istatistiklerini tutan LeakedSource’un tespitlerine göre ise Rus hacker’ın elinde bulunan Twitter hesap bilgilerinin toplam sayısı ise 32 milyon 888 bin 300. Diğer bir deyişle yaklaşık her 10 Twitter kullanıcısından birinin hesap bilgileri ve şifreleri ele geçirilmiş durumda.twitter-sifreler

Bu 32 milyon hesap sahibinin 5 milyonu mail.ru, 4.7 milyonu Yahoo, 4.5 milyonu Hotmail, 3.3 milyonu Gmail ve 1 milyonu ise Yandex e-posta hesabı ile Twitter’ı kullanıyor. Çalınan Twitter hesapları içinde en çok kullanılan şifreler ise şöyle sıralanıyor: 

“123456”, “123456789”, “qwerty”, “password” ve “1234567”.

Açıklanan bu verilerden de anlaşıldığı üzere, yapılan onca uyarıya karşın, kullanıcılar artık hiçbir koruma fonksiyonu kalmayan şifreleri kullanmaktan hala vazgeçmiyor!

Eğer siz de Twitter hesabınızın ele geçirildiğinen şüpheleniyorsanız veya kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapamıyorsanız, öncelikli olarak buradan “şifre sıfırlama” talebinde bulunabilirsiniz.

Twitter hesabı ele geçirilenlerin adım adım yapması gerekenler konusunda ise şuradan destek alabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın