Twitter güvenlik güncellemesi ile trollere savaş açtı

Sosyal ağ Twitter, taciz içeren içerikleri azaltmak için “önemli” başlığıyla güvenlik güncellemesi yayınladı. Yeni güvenlik önlemlerinin hedefinde ise Twitter trolleri ve rahatsız edici paylaşımlarda bulunanlar var.

Twitter’ın resmi blogundan yapılan açıklamada “Teknolojimizi; taciz içeren içerikleri azaltmak, deneyiminizi kontrol edebileceğiniz araçları çeşitlendirmek ve aldığımız aksiyonlar konusunda daha açıkça iletişime geçmeniz için ek güncellemeler getiriyoruz” denildi. 

Twitter’ın sosyal ağdaki ‘trol‘ler ve taciz içerikli paylaşımlarda bulunanlarla ilgili yaptığı güvenlik güncellemeleri şöyle:

1- Raporlanmasa da sınırlama gelecek

Twitter olarak, rahatsız edici davranışlarda bulunan hesapları raporlanmamış dahi olsa tespit etmek için çalışıyoruz. Sonrasında ilgili hesapların, Tweetlerini yalnızca takipçilerinin görmesini mümkün kılmak gibi belirli fonksiyonlarını sınırlıyoruz. Bu önlem, örneğin bir hesap takipçisi olmayanlara defalarca istenmeyen Tweetler atmışsa veya Twitter Kuralları’nı ihlal edecek şekilde rahatsızlık verici davranışlar sergilemişse uygulamaya konulabilecek.

2- Yeni filtreleme seçenekleri uygulanacak

Buna ek olarak, bildirimlerinize yönelik yeni filtreleme seçenekleri getiriyoruz. Böylelikle örneğin bir profil fotoğrafı, doğrulanmış e-mail adresi veya telefonu olmayan hesaplardan gelen bildirimler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacaksınız.

3- ‘Sessize alma’da süre seçimi yapılabilecek

“Sessize alma” fonksiyonuna getirdiğimiz değişiklikle, bildirimlerinizden belirli anahtar kelimeleri, ifadeleri ve tüm sohbetleri çıkarmanızı sağlıyoruz. Bundan böyle hem ‘timeline’ınızdan sessize alma özelliğini kullanmanızı hem de bunun ne kadar sürmesi gerektiğine karar vermenizi sağlıyoruz; isterseniz bir gün, bir hafta, bir ay veya belirsiz bir süreliğine. Önümüzdeki haftalarda bunu da kullanıma sunmayı hedefliyoruz.

4- Şikayetler bildirim sekmesinde görünecek

Hem kendinize hem de bir başka hesaba yapıldığını gördüğünüz taciz durumlarında, destek ekiplerimize raporladığınız hesaplar ve Tweetler hakkında bizden daha fazla haber almaya başlayacaksınız. Şikayetinizi aldığımızda bizden bildirim alacak; eğer daha fazla aksiyon alacaksak da bu konuda bilgilendirileceksiniz. Uygulamamızdaki bildirim sekmesinde bunların hepsine görünür olacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın