Uber’den Türkiye’deki korsan taşımacılık iddialarına yanıt

Uber uygulamasının Türkiye’de “korsan taşımacılık” yapan ulaşım seçeneklerini bulmaya hizmet ettiği, “yasal olmadığı” ve bu konuda “Emniyet Genel Müdürlüğü’den Uber özelinde bir talimat olduğu” haberleriyle ilgili olarak Uber’den resmi açıklama geldi. Açıklamada, Uber korsan taşımacılık ile ilgili iddiaları reddederken, Türkiye’de tamamen yasal bir zeminde faaliyet yürüttüğü belirtildi.

“Öncelikle belirtmeliyiz ki Uber bir taşımacılık firması değildir. Yolcularla sürücüleri buluşturan bir global teknoloji şirketidir ve Türkiye’de tamamen yasal bir zeminde hareket etmektedir” denilen açıklamada, Uber’in Türkiye’deki operasyonlarına sonuna kadar bağlı olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, “Türkiye’de iş ortaklarımızın ve araçlarının yasal bir zeminde ulaşım hizmeti sunabilmeleri için gerekli lisansları mevcuttur. Uber teknolojisini kullanıyor olmak yasaldır. Türkiye’de teknoloji hizmetimiz, yolcularla lisanslı UberXL ve Uber Taksi ürünlerimizi buluşturarak hizmete aynı şekilde devam etmektedir ve edecektir” denildi.

‘Talimatta yolculara para cezası yok’

Korsan taşımacılık iddialarıyla ilgili olarak Uber’den yapılan resmi açıklamanın ayrıntıları şöyle:

– Emniyetin gönderdiği talimat, belgesiz olarak taşımacılık yapan araçlar için geçerlidir ve bu şartlarda Uber sistemini kullanan araçları kapsamamaktadır. Uber, sürücülerin uygulamayı kullanmaya başlamalarından önce gerekli lisanslara ve sigortalara sahip olup olmadığını kontrol eder. Uber uygulamasını kullanan her araç İstanbul’da yasal ulaşım hizmeti vermek için lisanslıdır.

– Nitekim talimatta hiçbir şekilde “Uber” ismi dahi geçmemektedir. Talimatın asıl içeriği bugüne kadar bir ceza yöntemi olan araçların trafikten men işleminin yanlış uygulanmasının düzeltilmesine ilişkin açıklayıcı bir niteliktedir.

– Emniyetten gönderilen talimatta yolculara yönelik olarak her hangi bir yaptırım ya da para cezası uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğine dair bir madde yer almamaktadır. Öte yandan Anayasa Mahkemesi kararı, araçların bağlanmasına ve para cezalarına sebep olan ilgili yasanın bazı maddeleri iptal edilmektedir.

‘Taksicilere ek kazanç imkanı sunuyoruz’

– İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı’nın haberde yer alan “Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor, uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor” beyanı doğruları yansıtmamaktadır. Uber gerekli tüm vergilerini ödemektedir. Uber uygulaması sayesinde kullanıcılar ulaşım sağlayıcılara nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabiliyorlar.

– Paris’te Uber uygulamasının yasadışı olması ve Uber hizmetlerinin durdurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine, Paris Uber’in en çok kullanıldığı şehirlerin başında gelmektedir. Londra’dan İstanbul’a Avrupa kıtasında bir sürü şehirde Uber sevilerek kullanılmaktadır.

– Uber’in Türkiye ürünleri arasında sadece lüks taşımacılık seçeneği değil, aynı zamanda uberTaksi servisi ile sarı ticari taksilerle yolculuk seçeneği de sunulmaktadır. Bu doğrultuda Uber’in taksicilerden pay alması gibi bir durum söz konusu değildir, aksine onların hayatını kolaylaştıran ve ek kazanç sağlayan bir uygulamadır.  


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Uber’den Türkiye’deki Korsan Taşımacılık iİddialarına Yanıt - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın