Uber’e yerli rakip Olev kullanıma açıldı

Yolcularla sürücüleri akıllı telefon üzerinden buluşturan Uber uygulamasına rakip olarak geliştirilen yerli mobil uygulama Olev bugün kullanıma açıldı. Şehiriçinde VIP araçlarla adresten adrese ulaşımı yasal bir zemine taşıyan Olev uygulaması iOS ve Android için yayınlandı.

1478866417_ertunc_ciris__2_

Olev’in kurucusu Ertunç Çiriş

Olev’in ilk etapta sadece İstanbul’da kullanılabileceğini belirten Olev’in kurucusu Ertunç Çiriş, “Sistemimize şu an kayıtlı bulunan tamamı 9+1 yolcu kapasiteli 250 araç ile şehrin her noktasında yolcu taşıyacağız. Yolculuğun sonunda ödenecek tutarın yolculuk başlamadan önce yaklaşık olarak gösterilmesi ve rotanın harita üzerinde takip edilebilmesi gibi özelliklerin yanı sıra tümü lisanslı ve kayıtlı sürücülerimizle, İstanbul’da adresten adrese ulaşımın yerli markası olmaktan mutluyuz” diye konuştu.

İstanbul pazarı 1.5 milyar dolar!

VIP araçlarla şehiriçinde adresten adrese ulaşım sağlayan ilk yerli girişim olduklarını belirten Ertunç Çiriş, “Pazarın İstanbul’daki büyüklüğü yıllık bazda 1.5 milyar doları aşmış durumda. Sadece yabancı şirketlerin faaliyet göstermesi ve yasal açıdan mevcut bazı boşluklar, elde edilen gelirlerin vergilendirilmeden yurtdışına çıkmasına neden oluyor. Olev, yasal bir zeminde çalışarak, hem kendi vergisini ödeyecek hem de sistemdeki sürücülerin gelirlerinin vergilendirilmesini sağlayacak. Elbette aynı zamanda pazarın büyümesinde de aktif rol oynayacak” dedi.

Olev nasıl çalışıyor?

olev

iOS ve Android tabanlı mobil cihazlarda çalışan Olev’i kullanmaya başlamak için, yolcunun gideceği adres bilgisini girmesi ve ‘Çağır’ butonuna dokunması yeterli oluyor. Sonrasında kullanıcı yolculuk sonunda ödeyeceği yaklaşık tutarı ve rotayı görüntüleyip işlemi onaylıyor ve bulunduğu konuma en yakın araç sistem tarafından yönlendiriliyor. Yaklaşık bekleme süresi ile birlikte aracın konum bilgisi de uygulama ekranında gerçek zamanlı izlenebiliyor.

Aracın ulaşmasının ardından başlayan yolculuk boyunca, sürücü rotayı kendi mobil cihazı üzerinden takip ettiği için, Uber’de de olduğu gibi yol tarif etmeye de gerek kalmıyor. Belirtilen adrese ulaşılması ile birlikte seyahat bedeli kullanıcının kredi kartından otomatik olarak çekiliyor. Yolculuk sonunda yolcu, sürücüyü ve aracı puanlayabildiği gibi sürücüler de yolculara puan verebiliyor. 

Anlaşılan özellikle İstanbul’daki BiTaksi ve Uber rekabetinin büyüttüğü ve yıllık büyüklüğü 1.5 milyar doları bulduğu tahmin edilen pazara yeni oyuncular (özellikle de yeni yerliler) girmeye devam edecek.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Uber’e Rakip Olan Yerli Uygulama Olev Pro İle Şirketlere Açıldı - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın