Araç ve ücret paylaştıran UberPOOL Türkiye’ye geliyor

Yolcularla sürücüleri akıllı telefon üzerinden buluşturan araç çağırma uygulaması Uber’in aynı istikamete giden yolcuları eşleştirip, ücretini paylaştıran hizmeti UberPOOL Türkiye’ye geliyor.

Uber Taksi ve Uber XL’nin ardından aynı yöne giden yolcuları tek araçta eşleştiren UberPOOL’u Türkiye’de kullanıma sunmak için çalıştıklarını belirten Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, “Bu sistemle kendi aracınızı Uber’e kaydettirip, taşımacılık yapabiliyorsunuz. Ama bunun için gerekli lisans henüz Türkiye’de yok. Ama yakında olabilir” dedi.

UberPOOL’un yanısıra ticari sedan araçlarla taşımacılık hizmeti sunan UberX gibi Uber’in yeni ürünlerini de Türkiye’ye getirmek için çalıştıklarını belirten Bahadırlı, şunları söyledi:

“İstanbul’da haftalık yaklaşık 5 milyon taksi yolculuğu yapılıyor. Kayıtlı 17 bin 500 taksi, İstanbul’a yetmiyor. Dünyanın diğer metropollerinde olduğu gibi yeni taşımacılık belgeleri ve lisanslarıyla Türkiye’de de vatandaşlara farklı ulaşım seçenekleri sunulmalı. Araç ve yolculuk paylaşımının önü açılmalı. Bunun için Ulaştırma Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye’deki yetkili mercilerle görüşüyoruz.”

‘Korsan değiliz, şirketimiz de var vergimiz de’

70’den fazla ülkede, 500’ün üzerinde şehirde bulunan Uber’in Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı’nın İstanbul trafiği, paylaşım ekonomisi, Uber’in Türkiye planları ve korsan taşımacılık ile vergi tartışmaları konusundaki açıklamaları şöyle:

* 3 yıldır Türkiye’deyiz. Türkiye’ye geldiğimizden beri, hep belgeli ve lisanslı araçlarla çalıştık. Burada kurulu bir şirketimiz de var. Uber, Türkiye’de  gerekli tüm vergilerini ödüyor. Her şeyimiz yasal.

* Korsan taşımacılık, hiçbir belgesi, şirketi, vergi mükellefi olmadan bu işi yapmak demek. İstanbul’da ‘şehir içi taşımacılığını sadece taksiler yapsın, alternatif olan korsandır, taksicilik mesleğini öldürecekler’ diyorlar. Kesinlikle hayır. Biz zaten boş gezen taksicilere iş olanağı sunuyoruz.

Sistem tüm dünyada böyle işliyor

Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı

* Biz yolculuk hizmetini veren taraf değiliz, teknoloji platformuyuz. Benim özel aracım var, geleyim Uber’de çalışayım diye bir sistem Türkiye’de yok zaten. O yüzden iki ürünümüz var sadece: Taksiler zaten ticari olarak bu işi yapanlar. XL’ler ise VIP taşımacılık işini yapmak için gerekli lisansları ve belgeleri olan araçlar.

* Yolculuk hizmetini sisteme kayıtlı taşımacılık şirketleri veriyor. Bunlar da vergi mükellefi olan şirketler. Kullanıcılar, yolculuklarına ilişkin resmi faturalarını, taşımacılık şirketinden yani sürücülerden, yolculuk sonunda isteyebilirler. Sistem, dünyanın her yerinde de bu şekilde işliyor.

* Araç paylaşımı dünya genelindeki metropollerde şehiriçi trafiğini azaltıyor. Bugün İstanbul trafiğindeki en büyük sorunlardan biri, özellikle yoğun saatlerde araçların içinde tek kişinin olması. Bu hem trafik yoğunluğunu artırıyor hem de daha fazla araç trafiğe çıktığı için çevreye de daha fazla zarar veriyor. Bireysel araç kullanımın bu kadar çok olmasının sebebi de insanların uygun fiyatlı farklı alternatif ulaşım seçeneklerine sahip olmaması.

Ankara, İzmir ve Antalya sırada

* İstanbul’da 3 binin üzerinde sürücü ortakla çalışıyoruz. Yaz aylarında Bodrum ve Çeşme’de de hizmet veriyoruz. Bu yılki birinci önceliğimiz Ankara, İzmir ve Antalya’da da olmak.

* Yoldan çevirdiğiniz aracın sürücüsünün adını ve iletişim bilgilerini bilemiyorsunuz. Ama biz sürücülerin sabıka kaydına bile bakıyoruz. Yolculuk sonunda verilen puanlarla sürücüleri ölçüyoruz. Sürücü belli bir puanın altına düşürse, sistemden otomatik olarak çıkarıyoruz.

* Dünyanın en büyük 33 şehrinde olan UberPOOL ile 250 milyondan fazla yolculuk gerçekleştirildi. Bu ürünün olduğu şehirlerde sürücüler tüm yolculuklarının yüzde 20’sinde uberPOOL’u tercih ediyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın