Uçan kamera Hover, hayatınızın filmini çekecek!

Kişisel drone sistemlerinin son örneği Zero Zero Robotics’in geliştirdiği uçan Hover kamera ile geldi. Dört pervaneli bir drone kamera olarak geliştirilen Hover, çevresinde uçarak takip ettiği kullanıcısının tüm gününü kayıt altına alıyor. 13 megapiksellik ana kamerası ile 4K video çekebilen Hover’ın ağırlığı ise sadece 238 gram. Diğer bir deyişle ne ABD’de ne de Türkiye’de bu yılın başında yürürlüğe giren drone kayıt zorunluluğu kapsamına girmiyor.

Karbon fiberden üretilen uçan kamera Hover, yüz tanıma teknolojisiyle kullanıcısını tanıyor ve 360 derece hareket edebilen kamerasıyla kayda başlıyor.  Hover için geliştirilen uygulama üzerinden parmak hareketleriyle de kontrol edilebilen kamera, otomatik takip, kullanıcının havaya bırakmasının ardından devreye giren dengeleyici sistem, panoramik çekim, elektronik görüntü sabitleyicisi, GPS, Wi-Fi ve 4G gibi teknolojileri de barındırıyor.

Bu yıl sonunda 600 dolara satışa çıkacak

hoverKatlanabilir pervane sistemi ile taşınabilirliğin öne çıkarıldığı Hover’da Qualcomm‘un 2.3 Ghz’lik 4 çekirdekli Snapdragon 801 işlemcisi kullanılmış. 182 x132 x 32.5 mm boyutlarındaki Hover kamera, karbon fiberden yapısıyla düşme ve bükülme testlerinden de başarıyla geçmiş.

Kendisine ait 16 farklı patentle ilgisi süreci devam eden uçan drone kamerasının geliştiricisi Meng Qiu Wang, Hover’ı “Drone’ların frizbisi” olarak da adlandırıyor.  Şu ana kadar 25 milyon dolarlık yatırım toplayan Hover kameranın 2016 yılının sonuna doğru 600 dolar seviyesinden başlayan fiyatlara birden fazla modelinin satışa sunulması planlanıyor.

Bu ilginç kamera ile ilgili gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.  Hover’ın nasıl çalıştığına ilişkin videoyu ise aşağıda bulabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın