Tinder, çöpçatanlıktan günde 3 milyon dolar kazandı!

Çöpçatanlık uygulaması Tinder’ı bünyesinde barındıran Match Group, 2016 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Aralarında Türkçe olarak Türkiye’nin de olduğu 38 dilde ve toplam 196 ülkede çöpçatanlık servisi veren Match Group’un ücretli Tinder uygulamasını kullananların sayısı 1 milyonu geçti.

Tinder Plus adıyla aylık 9.99 dolardan başlayan “premium çöpçatanlık” hizmeti sunan Tinder’ın günlük yaptığı çöpçatanlık sayısı 26 milyonu aşarken, uygulama üzerinden şu an kadar 10 milyarın üzerinde eşleşme gerçekleştirildi.

2015 yılının Kasım ayında New York Borsası’nda da işlem görmeye başlayan Match Group’un bu yılın ilk çeyreğinde toplam gelirleri 290 milyon dolara ulaştı. Şirketin bu gelirlerinin 264 milyon doları (yüzde 91’i) ‘çöpçatanlık’tan geldi. Grubun, geçen yıl kullanıma açtığı aylık abonelikli çöpçatanlık servisi ücretli Tinder’ı kullananların sayısı, bir yılda  304 binden 1 milyon 23 bine çıktı.

Sadece son 3 ayda ücretli Tinder abonesi olan kullanıcıların sayısı ise 220 bin arttı. Tinder Plus’taki bu hızlı büyümeyle Match Group’un bu yılın ilk çeyreği itibariyle  çöpçatanlıktan elde ettiği günlük gelir tam 3 milyon dolara fırladı.

Ücretli Tinder hisseleri de uçurdu

tinder-uygulamasiTinder’ın yanısıra Match, OkCupid, Meetic, Twoo, Plentyoffish, OurTime, BlackPeopleMeet ve FriendScout24 markalarıyla  çöpçatanlık yapan Match Group’un toplam ücretli kullanıcı sayısı ise yüzde 36 artışla 5.1 milyona çıktı.

Finansal sonuçlarındaki gelirleri bile “Çöpçatanlık Geliri” ve “Çöpçatanlık Dışı Gelirler” başlıkları altında duyuran Match’in mali tablolarına göre yılın ilk çeyreğinde, “Çöpçatanlık Faaliyet Karı” 34.2 milyon dolar oldu.

Analistlerin beklentilerinin oldukça üzerinde gelen sonuçlar, Match’in borsada işlem gören hisselerini deyim yerindeyse uçurdu. Şirketin hisseleri yüzde 15 değer kazanırken, Match’in piyasa değeri de 3 milyar doları aştı.

Meraklısı için Match Group’un finansal sonuçları burada;

iOS ve Android için Tinder uygulaması ise şurada.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın