Uydudan internet paketleri en az yüzde 10 ucuzlayacak

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren uydu terminallerinden alınmakta olan telsiz ruhsat ve kullanım ücretlerinin kaldırılması ile uydu internet paketleri ucuzlayacak.  Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), yaptığı açıklamada uydu terminallerinden alınmakta olan telsiz ruhsat ve kullanım ücretlerinin kaldırılması hakkındaki Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini duyurdu. 

Genişbant uydu internet terminallerinden alınan ruhsat ve yıllık kullanım ücretleri, uydu İnternet hizmetinin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden biriydi. TELKODER’e göre yapılan değişiklikle, 10 bin abone ve 25 milyon TL büyüklüğündeki uydudan genişbant internet erişimi pazarı, bir yıl içerisinde 20 bin aboneye ve 50 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşacak.

Aylık ücretin yüzde 10’unu oluşturuyordu

İnternet erişimi için diğer alternatif hizmetlerden alınmayan ancak sadece uydu hizmeti için alınan söz konusu ücretlerin aylık ücretin yüzde 10’unu oluşturduğunu dile getiren TELKODER, bunun son yıllarda uydu internet abone sayısının artmamasının nedenleri arasında olduğunu belirtti. 

telkoder-yusuf-ata-ariakKonuyla ilgili açıklama yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, 2012 yılından beri konuyla ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) nezdinde yürüttükleri çalışmaların sonuç verdiğini söyledi.

Arıak, şöyle konuştu: “Bu karar sayesinde, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde sunulan hizmetlerden herkes eşit olarak yararlanma fırsatı bulacak, internet kullanımı artacak ve yurt genelinde yaygınlaşacak, kablo ile erişimin mümkün olmadığı bölgelerde yüksek hızlı uydu internet bağlantısı çok kısa sürede kurularak makul ücretlerle son kullanıcılara sunulacak. Yüksek hızlarda ve ekonomik olarak sağlanan uydu internet, ADSL, fiber ve mobil internet gibi diğer internet hizmetlerini tamamlayıcı bir hizmet olacak.” 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın