Yedeğini almadan ‘hacker’larla savaşamazsınız

İnternetin karanlık dünyasında (Dark Web) yeni bir kırılım yaşandığına dikkat çeken İsviçre merkezli uluslararası siber güvenlik ve yedekleme şirketi Veeam’in Türkiye Ülke Müdürü Ozan İnan, “Fidye yazılımları ile artık ticari olmayan ‘hacker’lar çıktı. Ve bu yeni nesil tehditlerin verdiği mesaj da çok net. ‘Siz bizimle savaşamazsınız’ diyorlar” dedi. Ozan İnan ile Veeam Türkiye ofisi üzerinden yürütülen faaliyetleri ve siber güvenliği konuştuk.

WannaCry siber saldırısı ile fidye yazılımlarının tüm dünyayı nasıl etkileyebileceğinin de gözler önüne serildiğinin altını çizen İnan, “Güvenlikte işin sırrı şu; senin için değerli olan şeyi, ya iyi koruyacaksın ya da yedeğini alacaksın” diye konuştu.

Veeam Türkiye Ülke Müdürü Ozan İnan

İnan, “WannaCry fidye yazılımı en çok sağlık, üretim, enerji, teknoloji ve kamu sektörlerini etkiledi. Bu tarz kesintilerin etkilerini yakın gelecekte daha sık tartışacağız” dedi. İnan, Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili şunları söyledi:

* Yaptığımız iş esas olarak, ‘gerçek zamanlı yedekleme’ (real time backup). Maksimum 5 dakikada bir şirketin yedeğini alıp, sistemini ayağa kaldırabiliyoruz. Çoğu siber güvenlik şirketi altyapımızı kullanıyor. 

* Türkiye’de 2016 yılı başında 2 bin 500 olan müşteri sayımız, 2016 yılı sonunda 4 bin 200’e ulaştı. Bu yıl sonunda 6 bin 500 müşteriye ulaşacağız. 2016’da dolar bazında yüzde 20 büyüdük, 2017’de yüzde 30 büyüme hedefimiz var.

* Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm altyapısında ve Emniyet Müdürlüğü’nün bazı sistemlerinde varız. Türkiye’de 42 finans kuruluşu ve tüm havayolu şirketleriyle çalışıyoruz.

* Türkiye’de artan siber güvenlik kaygıları nedeniyle son dönemde özellikle enerji, finans ve kamuda gerçek zamanlı yedekleme ve güvenlik çözümlerine olan talep arttı.

* Türkiye’de yaşanan elektrik kesintilerinden sonra üreticiler bilinçlendi, Türkiye’de gerçek zamanlı yedekleme çözümlerine  yöneldiler.

11 kişilik Veeam Türkiye ofisi

* 2006 yılında 2 Rus fizikçi tarafından kurulan Veeam’in Dünya Başkan Yardımcılığı’nı Funda Saltuk yapıyor. Veeam Türkiye ofisi 11 kişilik bir ekipten oluşuyor,  yurtdışından da 7 kişi Türkiye operasyonlarına destek veriyor.

* ‘Siber dolandırıcılık ve sahtecilik (Fraud)  olaylarının yüzde 90’ı içeriden destek alıyor… Maskelenmiş e-postaların tuzağına düşmemek için reply’a basıp, gerçek mail mi diye kontrol edin.

* WannaCry gibi öngörülemeyen ve kritik önem taşıyan plansız kesintilerin kurumların itibarlarına ve finansal tablolarına ciddi etkileri oluyor. Günümüzde “veri”nin “para”dan daha değerli, kesintiler nedeniyle kaybolan iletişim ve ilgili verilerin finansal etkilerini yakin gelecekte daha sık tartışacağız.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın