5 maddede Veli Bilgilendirme Sistemi nedir, nasıl kullanılır?

2014- 2015 Eğitim Öğretim yılı 12 Haziran 2015 Cuma günü sona eriyor. Her karne döneminde olduğu gibi bugünlerde de velilerin gözü kulağı, çocuklarının notları ve devamsızlık bilgilerini öğrenmek için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uygulamaya geçirilen E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nde. 2007 yılının Ocak ayın açılan E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ‘ne (E-Okul VBS) yeni girecekler için basit ve kullanışlı bir rehber hazırladık. “5 Maddede E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?” diye merak edenler, buyursun…

 

1 – İnternet üzerinden anlık durum takibi

Türkiye’de örgün eğitimde bulunan tüm çocukların velilerine yönelik olarak geliştirilen E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ni kullanmak için öncelikle https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine girmeniz gerekiyor. Site üzerinden anne ve babalar ile veliler, vekaletindeki çocukların okul ve sınıf içindeki durumlarını kontrol edip, bilgilerine ulaşabiliyor.

 

2 – Kimlik ve okul numarasını bilmek yeterli

Veli Bilgilendirme Sistemi’ni kullanmak için https://e-okul.meb.gov.tr/ adresi üzerinden velisi olduğunuz öğrencinin “TC Kimlik Numarası” ve “Okul Numarasını” girmenizin ardından, başkalarının sizin e-okul sayfanıza girmesini engellemek için birkaç güvenlik sorusunu (doğum yeri, nüfusa kayıtlı olduğu yer, cilt no, aile sıra no… vb) yanıtlamanız yeterli oluyor.

 

3 – Not ve devamsızlık, karneden önce evde

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi sayesinde veliler, öğrencinin “Devamsızlık Bilgileri”, “Sınav Sonuç Bilgileri”, “Sınav Tarihleri”, “Haftalık Ders Programları”, “Gelişim Raporları”, “Karne Notları”, “Diploma Notu”, “Proje Bilgileri”, “Kayıt Alınması / Silinmesi Bilgisi” ve “Nakil Bilgilerine” online olarak erişebiliyor.

 

4 – SMS ile otomatik bilgilendirme yapılıyor

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ndeki öğrenci bilgilerini mobil ortamdan SMS ile otomatik olarak almak da mümkün. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu Mobil Bilgi Servisi’ne üye olmak için, öğrenci TC Kimlik Numarasını yazıp, 8383’e göndermek gerekiyor. Servisin üyelik ücreti ise tüm GSM operatörlerinde, vergiler dahil aylık 2 TL. Her bir sorgulama ise 1 TL’lik ücret karşılığında yapılabiliyor.

 

5 – Akıllı telefonlar için uygulamaları da var

E-Okul’a akıllı telefonlar için geliştirilen mobil uygulamalarla da erişilebiliyor. Bunun için akıllı telefonunuzun uygulama mağazasına “MEB E-OKUL VBS” yazıp, uygulamalayı indirmeniz gerekiyor. Ücretsiz olan uygulama, Android 2.1 sürümü ve üstü cihazlar için buradan, iOS 7.0 sürümü ve üstü cihazlar (iPhone, iPad ve iPod Touch) için ise şuradan indirilebiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın