Vestel, Toshiba’nın TV bölümüne talip!

Japon teknoloji devi Toshiba’nın televizyon birimini satmak için görüşmelere başladığı belirtildi. Olayın daha çarpıcı olan yönü ise Toshiba’ın TV birimi ile ilgilenenler arasında Türk teknoloji şirketi de var. Japon medyasına göre Vestel Toshiba televizyon birimi için teklif vermeye hazırlanıyor.

Nikkei Asian Review’un haberine  göre 1960 yılında Japonya’nın ilk renkli televizyonunu satan marka olan Toshiba, TV işini elden çıkarmaya hazırlanıyor.  Toshiba’nın TV birimi ile özellikle yabancı potansiyel alıcılar ilgileniyor.

Nikkei Asian Review’a göre bu talipliler arasında Türkiye’den Vestel, Çin’den ise Hisense öne çıkıyor. Potansiyel alıcıların yakın bir zamanda teklif vermesi bekleniyor.

Toshiba’nın TV biriminin satışı ile ilgili konuşulan rakam ise ‘birkaç yüz milyon dolar’ olarak konuşuluyor. Haberde, Vestel’in halihazırda Türkiye’de Toshiba lisansı altında televizyon üretimi ve satışı yaptığı bilgisine de yer verildi.

Gelirleri yüzde 42 düştü

2015 yılında patlak veren muhasebe skandalı sonrası zor günler yaşayan Toshiba, kayıplarını azaltabilmek için bazı iş kollarını satma yoluna gitmişti. Son 2 yılda finansal sıkıntılarla boğuşan şirket, Japonya içinde televizyon geliştirme ve satışlarına odaklanırken, yurtdışındaki operasyonlarını lisanslı işlere çevirmişti.

Nisan-Eylül 2016 döneminde satış gelirleri yüzde 42 azalan Toshiba’nın TV birimi, 6 aylık bu dönemde 95 milyon dolarlık operasyonel zarar açıkladı.

Vestel Toshiba ile lisans anlaşması yapmıştı

Bu kapsamda Vestel, Eylül 2016’da IFA‘da Toshiba ile lisans anlaşması imzalamıştı. Anlaşma, Vestel’in Avrupa pazarına yönelik olarak Toshiba markası ile televizyon üretimi, satışı, pazarlaması ve dağıtımını kapsıyordu.

Lisans anlaşması için Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan ErdoğanToshiba ile İngiltere’de başlamak üzere, Avrupa pazarında geniş bir dağıtım ağı kurmayı hedeflediklerini belirterek, şunları söylemişti: “Hedefimiz Toshiba’nın pazar payını yüzde 5’in üzerine çıkarmak. Vestel olarak hali hazırda yüzde 20 paya sahip olduğumuz Avrupa TV pazarında bu yeni anlaşma, bizi daha da yükseğe taşıyacak.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın