Twitter video paylaşım uygulaması Vine’ı kapatıyor

Sosyal ağ Twitter bünyesindeki video paylaşım uygulaması Vine kapanıyor. Video paylaşım uygulamasının kapatılacağı haberi Vine’ın Twitter hesabı ve blog sayfası aracılığıyla resmen duyuruldu. 

2013 yılından bu yana milyonlarca insanın ‘Vine döngüleri’ ile eğlenip, yaratıcılıklarını sergilediği belirtilen Vine’dan yapılan açıklamada “Önümüzdeki aylarda Vine’ın  mobil uygulaması yayından kaldırılacak. Vine döngülerinize bir şey olmayacak. Videolarınıza ulaşıp, indirmeye devam edebileceksiniz. Bu amaçla web sitemiz de açık kalacak” denildi.

vine-twitterVine’ın kapatılma nedeni resmi olarak açıklanmazken, kararın, Twitter’daki kötü giden finansal performans nedeniyle alındığı tahmine ediliyor.

Gelir yaratmakta zorluk çeken ve zarardan kurtulamayan sosyal ağ Twitter, geçen günlerde de çalışanlarının yüzde 8’inin (en az 300 kişi) işine son vermek için çalışmalara başlamıştı.

Haziran 2012’de kurulan ve Ekim 2012’de Twitter tarafından satın alınan Vine, ilk uygulamasını 2013 yılı başında çıkarmıştı. iOS , Android ve Windows Phone uygulamaları bulunan Vine’daki video içeriklerine Web’ten de erişilebiliyor.  

200 milyon aktif kullanıcısı var

6 saniyelik video klip yayımlayarak paylaşmaya imkan veren uygulama, geçen yaz ortasında 140 saniyelik video paylaşımlarını test etmeye başlamıştı. 

vine-dongu2015 yılı sonunda aylık 200 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Vine ile ilgili olarak Twitter CEO’su Jack Dorsey’in Haziran 2016’da Twitter’ın yeni uygulaması Twitter Engage’i tanıtırken, Vine ile ilgili olarak şunları söylemişti:

“Video, Twitter’da gerçekleştirilen anlık sohbetlerin her geçen gün daha fazla merkezine yerleşiyor. Videolara ve de bunu oluşturanlara çok fazla yatırım yapıyoruz. Twitter olarak; hem video geliştirenlerin ve Twitter’da etkili olan kişilerin kendilerine ait bir takipçi kitlesi oluşturdukları en iyi platform olmak hem de bu kişilerin Twitter’da daha kolay para kazanmalarını sağlamak istiyoruz. Tabii ki yakın bir gelecekte Vine’da da gelir elde etmelerini arzuluyoruz.”


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Twitter Video Paylaşım Uygulaması Vine’ı Kapatıyor – Bilgitivi

Bir Cevap Yazın