Toplu taşımada bozuk para ve bileti kaldıracak program

Ödeme sistemleri ve teknolojileri kuruluşu Visa’nın Visa Global Toplu Taşıma Çözümleri Programı dünya çapında toplu taşıma kullanıcılarının bozuk para veya bilet ihtiyacına son verecek. Temassız ulaşım odaklı Visa Global Transit Solutions adlı yeni program, dünya çapında toplu taşımalarda biletli geçiş noktalarında, turnikelerde, toplu taşıma araçlarındaki kart okuma cihazlarında banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartların kullanımını hızlandırmak için tasarlandı.    

Visa’nın yeni Toplu Taşıma Programı, toplu taşıma işletmecilerinin ve her ölçekten teknoloji sağlayıcılarının geçişlerde temassız ödeme seçeneğini sunmalarına yardımcı oluyor. 

Global temassız ulaşım programı neleri kapsıyor?

  • Danışmanlık:  Visa Global Toplu Taşıma Çözümleri ekibi Londra’da bulunan merkezi bir ekipten ve dünyanın dört bir yanında konuşlanmış bölgesel uzmanlardan oluşuyor. Bu ekip temassız ödeme sistemlerinin uygulamaya geçirilmesi sürecini destekleyecek, bu süreçte hizmet alan kuruluşlara yol gösterecek ve  onlarla birlikte çalışacak. Ekip üyelerinin toplu taşıma işletmecileri ya da ilgili sektörlerle doğrudan toplam 50 yılı aşkın bir deneyimi bulunuyor.
  • Sistem Çatısı:  Visa, temassız ödemeleri toplu taşıma şirketlerinin ölçeği ya da fiyatlandırma sisteminden bağımsız olarak yönetmek üzere Toplu Taşıma Modeli adında operasyonel bir yapı oluşturdu.  Visa modeli, taşımacılık şirketlerinin bir dizi esnek bilet fiyatlandırma seçeneği sunmalarına olanak sağlıyor. Bu esnek seçenekler arasında sabit ücret, yolculuk süresine ve/veya mesafesine dayalı ücret ve birden fazla araç kullanımı ve aktarmalı ulaşım ücretinin yanısıra, bilet ücretinde üst limit belirleme, özel imtiyazlar ve gecikmeler nedeniyle para iadesi gibi özellikler yer alıyor.

İşlemlerin yüzde 40’ı temassız yapılıyor

  • Araçlar ve Standartlar:  Visa Global Toplu Taşıma Çözümleri’nin önemli bir bölümü de Visa Ready programının toplu taşıma işletmecilerine sunulan ödeme teknolojilerini de kapsayacak şekilde genişletilmesinden oluşuyor. Toplu Taşımacılık için Visa Ready Programı teknoloji şirketlerinin Visa Ready yetki belgesini almaya hak kazanmasına olanak sağlıyor ve böylelikle, toplu taşıma işletmecilerinin seçtikleri teknoloji çözümünün Visa’nın yüksek güvenlik standartlarına uyumlu olduğu konusunda da güvence veriyor.  Toplu Taşımacılık için Visa Ready programının ilk ortakları olan Worldline ve Vix Technology, dünyanın dört bir yanından toplu taşıma işletmecilerine açık devre temassız ödeme çözümleri sunuyor.
  • Ulaşım ve Taşımacılığın Geleceği:  Visa tüketici deneyimi bağlamında Londra’daki İnovasyon Merkezi’ni otomobil, hava taşımacılığı ve toplu taşıma da dahil tüm ulaşım ve taşımacılık seçeneklerinin geleceğinin doğal bir merkez üssü haline getiriyor. Visa ekibi tüketici yolculuğunun tüm yönlerini incelemek için toplu taşıma işletmecileri, teknoloji şirketleri, Fintech şirketleri ve diğer paydaşlarıyla birlikte çalışarak, yeni seyahat deneyimlerinin ortaklaşa yaratılmasına katkıda bulunacak.

Önümüzdeki aylarda Visa Global Toplu Taşımacılık Çözümleri programının kapsamını genişletilecek. Verilen bilgiye göre bugün itibarıyla Visa’nın yüz yüze işlemlerinin yüzde 40’ından fazlası temassız şekilde gerçekleşiyor.

Londra’da 1 milyar yolculuk temassız ödendi

Yeni programla ilgili açıklama yapan Visa Avrupa Bölgesi Ürün Çözümlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Lemberger, “İster arabayla, ister uçakla, ister toplu taşımayla olsun, tüm ulaşım ve toplu taşıma deneyimini daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli kılmayı hedefliyoruz. Londra’da temassız Visa kartları ile gerçekleşen bir milyardan fazla şehiriçi yolculuktan elde ettiğimiz uzmanlığı, tüm dünyadaki toplu taşıma işletmecilerinin nakit ve bilet yerine temassız ödemeleri benimsemelerinde kullanmak istiyoruz” dedi.

Londra Toplu Taşımacılık İşletmesi Transport for London’un Teknolojiden Sorumlu Başkanı Shashi Verma ise “Londra’da ‘Gittiğin yol kadar öde’ sistemi ile yapılan seyahatlerin yüzde 40’ından fazlasında artık temassız özellikli kartlar ya da mobil cihazlar kullanılıyor. Bugüne kadar 100’den fazla ülkeden ödeme kartının kullanıldığını gördük” diye konuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın