Vodafone 4.5G haritası ile sokak sokak kapsamasını gösterecek

1 Nisan’da hayatımıza girecek olan 4.5G teknolojisi öncesinde Vodafone Türkiye, yaptıkları çalışmaların son durumunu düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı. Bugün itibariyle yaklaşık 21 milyonluk abonelerinin SIM kartlarının yüzde 90’ının 4.5G uyumlu olduğunu belirten Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, “1 Nisan sabahı, Türkiye’de en geniş kapsamaya sahip operatör olmayı taahhüt ediyoruz. Türkiye’de en fazla abone ile 4.5G’ye geçmek istiyoruz” dedi.

Akıllı telefon sahibi abonelerinin üçte birinden fazlasının 4.5G’ye uyumlu cihazının bulunduğunu söyleyen Öğüt, 4G ve üstü teknolojilerle uyumlu cihaz oranlarını son 1 yılda yüzde 188 artırdıklarını ifade etti.

‘Henüz Ağrı Dağı’nın zirvesine çıkamadık!’

Gökhan Öğüt, şunları söyledi: “1 Nisan’dan itibaren 4.5G Kapsama Haritası ile online harita üzerinden 4.5G kapsama alanımızı sunacağız. Henüz 4.5G ile Ağrı Dağı’nın zirvesine çıkamadık. Ama Türkiye’de sokak sokak kapsama alanlarını paylaşan ilk operatör olacağız. Müşterilerimiz, bulundukları noktada 4.5G hizmetinin olup olmadığını, 4.5G’deki indirme ve yükleme hızı durumunu, puanlama sistemimiz üzerinden görebilecek.”

4.5G Kapsama Haritası, 1 Nisan’da açılacak

vodafone-4-5g-kapsama-haritasiVodafone’un 1 Nisan sabahı sunacağı yeni hizmetlerden biri 4.5G Kapsama Haritası olacak. Buna göre, Türkiye’nin 81 ilinde Vodafone mağazalarına kurulacak sorgulama ekranlarıyla müşterilerin bulundukları lokasyonlarda 4.5G kapsamasının olup olmadığı tespit edilebilecek.

Tüketiciler, www.4bucakg.com sitesinden de bu sorgulamayı yapabilecek. Vodafone’un 4.5G hizmetine özel bir diğer ürünü ise Vodafone Call+ anlık mesajlaşma servisi olacak. Vodafone aboneleri, bu ürünle, arama esnasında görüşmelerine dosya, resim ve video ekleyebilecek.

Deneme kampanyası başlattı

Vodafone, abonelerini 4.5G’nin sunacağı yeniliklerle tanıştırmak amacıyla 4.5G deneme kampanyası da düzenleyecek. Buna göre, 4.5G uyumlu SIM kart ve akıllı telefona sahip Vodafone aboneleri, Nisan boyunca geçerli olacak kampanyadan yararlanmak için “4bucakG” yazarak 4545’e SMS atabilecek.

vodafone-4-5g-kapsama-haritaBöylece Vodafone aboneleri, bir ay boyunca kendi tarifeleri dışında bir ödeme yapmadan 4.5G teknolojisini deneyebilecek.  

Vodafone’un 4.5G hazırlıklarını paylaştığı toplantıda, canlı bağlantıyla Maslak’tan Tuzla’daki Şebeke Operasyon Merkezi’ne bağlanılarak gerçekleştirilen hız testinde Türkiye’de ilk kez 8 farklı bant birleştirilerek 1.5 Gbps hıza ulaşıldı.

‘Numara taşımada bir değişiklik yok’

Vodafone’un toplantısı ve Gökhan Öğüt’ün konuşmasından öne çıkan diğer önemli başlıklar şöyle:

  • 900 MHz bandında SingleRAN teknolojisini 2010’dan beri kullanan tek operatörüz. Bu bantta 4.5G hizmeti de verebileceğiz. 4G ve üstü teknolojilerle uyumlu olan SingleRAN teknolojisi için 6 yılda 2 milyar TL’lik yatırım yaptık. Türkiye genelindeki çekim noktalarımızı da 2 katına çıkardık. gokhan-0gut-4-5g-hiz
  • Laboratuvar ortamında ulaştığımız 1.5 gigabitlik mobil internet hızının, şu anda abonelere bir faydası yok ama teknolojik cihazların gelişmesiyle birlikte, ileride olacak.
  • (Turkcell ve Ensar Vakfı ile ilgili bir soru üzerine) Türkiye’de numara taşıma uygulamasının faaliyete geçtiğini 2008 yılından bu yana her ay ortalama 1 milyon civarı numara taşınıyor. Bu son yaşanan olayı takip ediyoruz ama bu kapsamda bu yılın Ocak-Şubat-Mart aylarında söz konusu aylık numara taşıma rakamında herhangi bir değişiklik olmadı.
  • Dünyada Türkiye ölçeğindeki ülkelerde 10 kat daha fazla fiber altyapısı mevcut. Şu anda Türkiye’de 270 bin kilometre civarında olan fiber ağının 1 milyonlu rakamlara ulaştırabilmek lazım. Ama biz 5 yılda 500 bin kilometreden fazla fiber yapmak istiyorsak, bunun tek başına bir operatör tarafından yapılması mümkün değil.

Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Murat

    Önce şebekelerine bakım yapsınlar Ankara keçiörenin merkezinde oturuyorum ve hiç bir şekilde vodafone kullanamıyorum ben 2g yede razıyım

Bir Cevap Yazın