Vodafone, mobil finans servisleri için e-para şirketi kurdu

Mobil finansal servislerini tek çatı altında toplayan Vodafone Türkiye, Vodafone Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi’ni kurdu. Vodafone’un e-para şirketi, müşterilerine, ödeme hizmetlerinin sunulması, para havalesi yapılması, elektronik para ihraç edilmesi ve fatura ödemelerine ve online alışverişe aracılık edilmesi gibi hizmetler verecek.

vodafone-cep-cuzdanVodafone’un yeni e-para şirketi ile Cep Nakit Kart, Vodafone Cep Cüzdan ve Mobil Ödeme dahil tüm mobil finansal servisler tek çatı altında toplanacak.

Mobil Ödeme ürünü ile satın alınan hizmetin ödeme tutarının tahsilatına aracılık edecek olan şirket ile Vodafone faturasız hat aboneleri, alışverişlerini Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. hatlarının TL bakiyesinden düşerek yapabilecek. Faturalı hat abonelerinin ise yaptıkları alışverişler telefon faturalarına yansıtılabilecek.

Cep Nakit Kart ve Cep Cüzdan ile entegre 

vodafone-cep-cuzdan2Vodafone’un PTT, TMOB, ING Bank ve PROVUS işbirliğiyle sunduğu VISA logolu ön ödemeli bir kart olan Cep Nakit Kart ürünündeki ödeme hizmetleri de Vodafone Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi’nin yükümlülüğü altına girecek.

Cep Nakit Kart’a para yatırma ve bu karttan para çekme işlemleri PTT Matik’ler, Vodafone mağazaları ya da PTT şubelerinden gerçekleştirildikten sonra, toplanan para PTT havuzuna aktarılacak.

Vodafone’un yeni e-para şirketi, Apple Store ve Google Play uygulama mağazalarından ücretsiz indirilebilen ve indirilme sayısı 255 bini aşan Vodafone Cep Cüzdan uygulaması ödeme işlemlerine de aracılık edecek.

‘Servis, finansal hayata katılımı artıracak’

vodafone-cep-cuzdan1Vodafone Cep Cüzdan ile kredi kartı numarasını elle girmeye gerek kalmadan, sadece cep telefonlarının kamerası ile taratarak kredi kartı bilgileri uygulamaya aktarılabiliyor. Kredi kartı olmayan müşteriler ise ön ödemeli Cep Nakit Kart yaratabiliyor.

Kullanıcılarına Yakın Alan İletişimi (NFC) ve QR kod teknolojileriyle temassız ödeme imkânı sunan, ayrıca Eye Verify (gözle doğrulama) teknolojisine de sahip olan Vodafone Cep Cüzdan, halihazırda Multinet ile yapılan anlaşmayla Türkiye çapında Multinet POS cihazının yer aldığı 20 binin üzerinde anlaşmalı restoran ve kafede kullanılabiliyor.

Mobil finansal servisler sayesinde, bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan insanlara ulaşılıp, finansal hayata katılım oranının artırılabileceğine dikkat çeken Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, “Bu kapsamda, Cep Nakit Kart, Vodafone Cep Cüzdan ve Mobil Ödeme dahil tüm mobil finansal servislerimizi yeni kurduğumuz e-para şirketi çatısı altında yürüteceğiz” dedi.

Yeni kanuna göre BDDK’dan izin almak şart

Ödemeye aracılık eden kuruluşları doğrudan etkileyen ve 27 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Kanun” ile sektördeki banka dışı aktörlerin güvenli bir şekilde sisteme kazandırılması hedefleniyor. Bu kanun ile ödeme hizmeti sağlayıcılarının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) izin almaları zorunlu hale geliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın