Vodafone, toplumsal engelleri yeni nesil teknolojilerle aşacak

Vodafone, Türkiye’nin en büyük engelsiz yaşam alanı olarak bir yıl önce hizmete açılan Düşler Akademisi Kaş’ta engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için hayata geçirdiği mobil ve makineler arası iletişim uygulamalarını tanıttı.

Düşler Akademisi Kaş’ta saat olarak giyilebilen akıllı telefonlarla engelli bireylerin konumunun haritadan takip edilmesini sağlayan Vodafone, hava durumuna bağlı olarak yönlendirilen akıllı sulama ile organik tarım alanının uzaktan sulanmasını mümkün kılıyor.

Düşler Akademisi Kaş ile sağlanan sosyal etkiyi ve gelecek hedeflerini paylaşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, “4.5G gibi yeni nesil genişbant teknolojilerinin hız ve kalite avantajını kullanarak engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Engelleri akıllı uygulamalarla aşıyoruz’

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel _1 (1)

Vodafone olarak 2 yıldır uyguladıkları Dijital Dönüşüm Hareketi’nin 3 uygulamasının ilk kez bu merkezde hayata geçirildiğini belirten Hasan Süel, şöyle konuştu:

“Bunların başında, saat olarak giyilebilen akıllı telefonlar geliyor. Düşler Akademisi Kaş’ta eğitim gören engelli bireylerimizin kullandığı bu akıllı telefonlar sayesinde öğrencilerin konumu haritadan takip edilerek lokasyonları belirleniyor, gerekli durumlarda sahadaki engelli bireyler ile iletişime geçilebiliyor. Diğer iki uygulamamız ise hava durumuna bağlı olarak yönlendirilen akıllı sulama ve akıllı ev uygulamaları. Akıllı Sulama Otomasyonu uygulaması sayesinde organik tarım alanının sulama işlemleri cep telefonu üzerinden tek tuşla istenilen gün ve saatte uzaktan yönetilip takip ediliyor. Akıllı Ev Uygulama Sistemi ile de elektrik ve ısı yönetimi cep telefonu üzerinden yönetiliyor.”

70 yıllık ilkokuldan doğdu

20151002_125642Türkiye’nin en büyük engelsiz yaşam alanı olarak 12 Haziran 2014’te hizmete açılan Düşler Akademisi Kaş, 20 dönümlük arazide 70 yıllık Çukurbağ İlkokulu binasının tarihsel ve doğal dokusu korunarak tasarlandı. Yıl boyunca binlerce engelliye ücretsiz hizmet veren Düşler Akademisi Kaş’ta engelli bireylerin sosyal entegrasyonu sağlanarak yaşam kalitelerinin kalıcı çözümlerle yükseltilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin her yerinden gönüllü katılımcı ve eğitimcilerin yönetiminde eğitim, sanat ve spor programlarının uygulandığı merkez, bugüne kadar 650’den fazla engelli, 400 gönüllü ve eğitmen ile 4 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın