Yarını Kodlayanlar Projesi 1000 çocuğa kodlama eğitimi verdi

Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği Yarını Kodlayanlar Projesi kapsamında düzenlenen ‘hackathon’ların sonuncusu İstanbul’da yapıldı. Vodafone Maslak Plaza’da gerçekleşen hackathon’a, yaşları 7-14 arasında değişen 100’den fazla çocuk katıldı.

Hackathon’da 8 kişilik takımlara ayrılan çocuklar Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) çocuklara yönelik geliştirdiği “Scratch” programı ve popüler “kendin yap” robotu mBot başta olmak üzere çeşitli uygulamaları kullanarak kodladıkları robotları sergilediler.

Tam gün süren ve katılan her çocuğa madalya verilen hackathon’da, mBot Futbol Maçı, Labirentten Çıkış, mBot Sumo Güreşi, Rakibin Balonunu Patlatma, mBot’larla Dinozoru Kurtarma ve mBot Zar Turnuvası gibi oyunlar da oynandı.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat Derneği işbirliğiyle İstanbul, Samsun, İzmir, Kayseri ve Mardin olmak üzere 5 ilde hayata geçirdiği ve 2 ayda yaklaşık bin çocuğa ulaştığı “Yarını Kodlayanlar” projesinde yerel eğitimlerin ardından yerel hackathon’lar yapıldı.

İzmir’den start alan hackathon’lar, Samsun, Kayseri ve Mardin’in ardından İstanbul’da sonlandı. Toplam 500’den fazla çocuğa ulaşan hackathon’larda öne çıkan projelerin yurtdışındaki çeşitli programlara katılımı ve dünyaya tanıtılması hedefleniyor.

‘Dijital geleceğe çocuklar taşıyacak’

Başlattıkları Dijital Kalkınma Seferberliği doğrultusunda eğitimin dijitalleşmesine önem verdiklerini belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:

Kodlama bilen çocuklar, Türkiye için hedeflediğimiz Gigabit Toplumu’nun mimarları olacak. Bu doğrultuda Habitat işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Yarını Kodlayanlar’ projesiyle 2 ayda yaklaşık 1000 çocuğa kodlama eğitimi verdik. Habitat ile birlikte Türkiye’nin en kapsamlı çocuk hackathon’larını düzenledik. Kodlama eğitimleri ve hackathon’lar sayesinde ‘teknoloji tüketen’ değil ‘teknoloji üreten’ bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’yi dijital geleceğe çocuklarımızla taşıyacağız.”


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Yarını Kodlayanlar Projesi 1000 Çocuğa Kodlama Eğitimi Verdi - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın