Vücudunuzun 8 farklı noktasına giyebileceğiniz teknolojik cihaz

Aklımızı resmen, herşeye emanet eder hale geldik. Telefon ve tablet ile başlayan süreç, yüzükten ayakkabıya, çoraptan sütyene kadar genişledi. Daha neremize kadar girecek kestirmek güç ama şimdiden vücudumuzun 8 farklı noktasından akıllı cihazları yönetmek mümkün…

 

1 – Tak saati koluna…

akilli-saat-apple

Teknoloji markalarının artık olmazsa olmazı. Samsung Galaxy Gear, Motorola Moto 360, LG G Watch, Sony Smart Watch, Asus ZenWatch derken, Apple Watch da çıktı. Bluetooth/Wi-Fi ile akıllı telefona bağlananların yanısıra herhangi bir cihaza ihtiyaç duymayanları bile var. Pebble, i’m Watch ve Casio G Shock gibi bu alanın öncülerini de unutmamak gerek.

 

2 – Gözümle bağlanmadan inanmam…

sanal-gerceklik-gozluk

Google Glass ile başlayan ve gözlük tasarımcılarıyla teknoloji devlerini biraraya getiren bu yenilikçi alan, dünyaya internetin gözünden bakmakla da yetinmecek gibi. Samsung Gear VR, Sony Morpheus, Epson Moverio, Oculus Rift gibi örnekleriyle 3D oyun ve sinema dünyasının yanısıra artırılmış gerçeklik (AR) alanında da çığır açacak cinsten.

 

3 – Bileğine güvenen bir adım öne çıksın…

akilli-bileklik

Fitness çalışmalarını ölçümlemek isteyenlerin bir numaralı tercihi hiç şüphesiz bluetooth bağlantılı akıllı bileklikler. Hatta akıllı saatlerin de öncüsü olan bu bilekliklerde alternatifler saymakla bitmeyecek cinsten. Nike+ Fuelband, FitBit Flex, Jawbone Up, Garmin Vivofit, LG Lifeband, ilk akla gelenler arasında.

 

4 – Hem çamaşır makinesine hem de ‘bulut’a at…

akilli-tisort-polo

Spor aktiviteleri için geliştirilen Sensoria adlı akıllı çoraplar, kullanıcının ayağının yere basışını ve ağırlık dağılımını gerçek zamanlı olarak takip ediyor. Hız, kalori, yükseklik ve mesafe takibi yapılabilen çorap, 4 çift olarak satılıyor. Sütyen versiyonu da bulunan bluetooth bağlantılı bu akıllı cihazların yıkanabildiğini de belirtelim.

 

5 – Yakasına bu cihazı takandan uzak durun!

narrative-clip-giyilebilir-teknoloji

Gömleğinizin yakasına taktığınız ufak bir mandal şeklindeki kamera ile gün boyunca ne yaptığınızı kaydetmek ister misiniz? Narrative Clip, tam size göre. 5 MP’lik kamerası olan cihaz, otomatik olarak çevrenizdeki her şeyin fotoğrafını çekiyor. Kamera, her 30 saniyede bir çektiği fotoğrafları, kendi ‘bulut’u üzerinden akıllı cihazınıza ulaştırıp, paylaştırıyor.

 

6 – Sizi ‘Yamuk oturuyorsun’ diye uyaran kemer…

lumo-akilli-kemer

Masabaşı çalışanların ortak derdi olan bel ve sırt ağrılarına son vermeyi hedefleyen akıllı kemer Lumoback’i, bel bölgenize bağlıyorsunuz. Kemer, yamuk durduğunuz zaman sizi titreşimle uyarıyor ve doğru pozisyona geçmenizi sağlıyor. Lumoback ile günde kaç adım attığınız, kaç kalori yaktığınız ve kadar süre oturduğunuzu da takip edebiliyorsunuz.

 

7 – Sevgilinize ‘en ucuz tek taşı’ takın…

nod

Sevgilinize hediye olarak vermek için belki biraz riskli ama Nod adlı akıllı yüzük oldukça havalı. Bluetooth veya Wi-Fi teknolojisiyle akıllı cihazınıza bağlanan yüzük, el hareketlerinizi komuta dönüştürüyor. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar, TV, aydınlatma, Google Glass, GoPro gibi ürünleri de kontrol edebilen Nod ile PowerPoint sunumlarınızı bile yönetebiliyorsunuz.

 

8 – Gideceğiniz yolu ayakkabınız belirlesin…

lechal-akilli-ayakkabi

“Akılsız başın cezasını ayaklar çekmesi” diyerek geliştirilen Lechal adlı akıllı ayakkabı, bluetooth ile Google Maps’ten gideceğiniz yolun rotasını alıyor. Bu rotaya göre sağ ayağınız titriyorsa sağa, sol ayağınız titriyorsa sola dönüyorsunuz. Lechal, yeni bir yere gittiğinizde görmeniz gereken yerleri bile size öneriyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın