21st Century Fox, 66 milyar dolara Walt Disney’in oldu

The Walt Disney Company ve 21st Century Fox, Disney’in 21st Century Fox’u, Twentieth Century Fox Film ve TV Stüdyoları, kablo ve uluslararası TV işletmeleri de dahil olmak üzere, yaklaşık 52.4 milyar dolarlık hisse karşılığında satın alması konusunda kesin anlaşmaya vardıklarını duyurdular. Walt Disney 21st Century Fox satın alma işleminden hemen önce 21st Century Fox, Fox Broadcasting Network (Fox Yayıncılık Network’ü) ve kanallarını, Fox News Channel (Fox Haber Kanalı), Fox Business Network, FS1, FS2 ve Big Ten Network’ünü borsaya kote yeni bir şirket bünyesinde toplayarak hissedarlara satışını gerçekleştirecek.

Disney aynı zamanda 21st Century Fox ‘un 13.7 milyar dolarlık net borcunu da üstlenecek. Satın alma anlaşmasındaki fiyat toplam 52.4 milyar dolar net hisse değerlemesine ve 66.1 milyar dolarlık bir satın alma işlemine karşılık gelecek.

Walt Disney 21st Century Fox anlaşması neleri kapsıyor?

Disney bünyesine katılacak işletmeler arasında 21st Century Fox’un Twentieth Century Fox, Fox Searchlight Pictures ve Fox 2000 gibi film prodüksiyon varlıkları yer alıyor. Bu kurumların çalışmaları arasında Avatar, X-Men, Fantastik Dörtlü, Deadpool, Büyük Budapeşte Oteli, Gizli Sayılar, Kayıp Kız, The Shape of Water (Suyun Sesi) ve Marslı gibi yapıtlar yer almaktadır.

İlave olarak Twentieth Century Fox Television, FX Productions ve Fox21 gibi televizyon yapım şirketleri bu anlaşma kapsamında. Söz konusu şirketlerin yapıtları arasında The Americans, This Is Us, Modern Family, The Simpsons ve dünya çapında hit olmuş pek çok diğer TV dizisi yer almaktadır.

Disney aynı zamanda FX Networks, National Geographic Partners, Fox Sports Yerel Network Ağı, Fox Uluslararası Networkler Grubu, Star Hindistan’ı da satın alacak ve Fox’un Hulu, Sky plc, Tata Sky ve Endemol Shine Grubundaki hisselerinin de mülkiyetine sahip olacak.

Anlaşma çerçevesinde 2021 yılı sonuna dek The Walt Disney Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak göreve devam edecek olan Robert A. Iger, “Bu anlaşma bizim uluslararası alandaki erişimimizi de genişletiyor ve bize dünya çapındaki kritik pazarlarda daha fazla sayıda tüketiciye en yüksek kalitedeki hikayelerimizi inovatif platformlarımız sayesinde ulaştırma imkânı sunuyor” dedi.

21st Century Fox İcra Kurulu Başkanı Rupert Murdoch ise şunları söyledi: ”21st Century Fox bünyesinde inşa ettiklerimiz bizim için büyük bir gurur kaynağı. Bob’a, birleşme sonrası göreve devam etmeyi kabul ettiği ve oluşan bu yeni ve birinci sınıf ekiple beraber yeni başarılara koşma kararlılığı gösterdiği için teşekkür borçluyum.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın