WhatsApp’ın yapamadığını yapan 8 mesajlaşma uygulaması

GSM şirketlerinin pek de sıcak bakamadığı “SMS katili” anlık mesajlaşma uygulamalarının piri hiç şüphesiz ki WhatsApp. 2009’da kurulan ve 2014’ün şubat ayında 19 milyar dolara Facebook’a satılan WhatsApp’ın dünya çapında aylık aktif kullanıcı sayısı 700 milyonu, günlük gönderilen mesaj adedi ise 30 milyarı aşmış durumda. Rakamlar inanılmaz ama gelin görün ki, WhatsApp’in da yapamadığı çok şey var.

 

1 – Sesini duysam yeter ama nerde…

sesli-arama-uygulamasi

WhatsApp’ta, yıllardır beklenen sesli görüşme özelliği hala yok. Şirketin 2015 yılı için üzerinde çalıştığı iş planında ilk olarak bu yeniliği sunmak var ama WhatsApp’ın şimdiden internet üzerinden arama servisi sunan Skype, Viber, WeChat, TicToc, KakaoTalk, Line, Tango, Google Hangouts, FaceTime/iMessage ve TextMe gibi birçok rakibi bulunuyor.

 

2 – Açaydım kollarımı, gitme diyeydim…

goruntulu-gorusme-uygulama

Sevdiklerinizden fotoğraf ve video alıp, anlık mesajlaşma iyi de bir de yüzlerini görsek… Arkadaşlarınızla görüntülü görüşme yapmak istiyorsanız, maalesef WhatsApp’in size sunduğu bir çözüm yok. Oysa, görüntülü görüşme Line, WeChat, KakaoTalk, Tango, Google Hangouts, Skype, Viber ve FaceTime/iMessage’ın yanısıra BlackBerry Messenger’da (BBM) bile var.

 

3 – 700 milyonda var ama PC’lere mesafeli…

bilgisayar-goruntulu-gorusme

Masaüstü sürümüne Android cihaz kullanıcıları ve Chrome tarayıcısı için 5. yılının sonunda henüz yeni geçen WhatsApp, iPhone ve Chrome dışındaki tarayıcıları kullananlarda bilgisayar üzerinden mesajlaşma imkanı sunamıyor. Halbuki, bilgisayardan cep telefonuna veya cep telefonundan bilgisayara mesaj atabilmek istiyorsanız, GroupMe, Line, KakaoTalk, WeChat, Tango, Google Hangouts, Skype, Viber, Telegram ve TicToc’un masaüstü/dizüstü bilgisayarlarda kullanabilmek için özel programı veya web sürümü var. Hatta TicToc için karşınızdaki kişinin telefon numarasını bilme veya Kik için ise cep telefonu sahibi olma şartı bile yok.

 

4 – O, “0.99 dolar”ı alıcam, başka yolu yok…

ucretsiz-mesajlasma-uygulama

Ücretsiz olarak akıllı telefonunuza indirebildiğiniz WhatsApp, ilk yıldan sonra ücretli hale geliyor. Dolayısıyla birinci yıldan sonra WhatsApp kullanmaya devam etmek istiyorsanız, yıllık 0.99 dolarlık bir hizmet bedeli ödemeniz şart. Oysa rakiplerinin hepsi hem ücretsiz olarak indirilebiliyor hem de sonraki yıllar için sizden bir ücret talep etmiyor.

 

5 – Profilim herkese armağan olsun…

numara-ucretsiz-mesajlasma

Tamam, bütün arkadaşlarınız WhatsApp kullanıyor ama cep telefonu numaranızı yazıştığınız herkes, hatta yazışmasanız bile listenizdekilerin tamamı görüyor. Üstelik sadece numaranızı da değil, profil fotoğrafınız da herkese açık. Oysa, spam/reklam içerikli mesajlardan kurtulmak için telefon numaranızı gizleyerek paylaşım imkanı veren TicToc ve Telegram gibi alternatifleri mevcut.

 

6 – “Oyun oynamak mı?” O da ne!

oyun-ucretsiz-mesajlasma

Anladık, WhatsApp’ın reklam almama stratejisinin bir parçası ama artık mobil demek oyun da demek. Ama WhatsApp’te bu imkan ne gezer. KakaoTalk, Line, Tango, WeChat ve Kik gibi rakipleri, hem anlık mesajlaşmanın tüm nimetlerinden yararlandırıyor hem de platformları üzerinden oyun oynatarak sosyalleşme imkanı veriyor.

 

7 – “Çift tık”ı bekleme hemen bas ve konuş…

whatsapp-sesli-mesaj

“Taksici miyim ben?” Deneyin hemen. Cep telefonunuzda kullandığınız anlık mesajlaşma uygulamasında “bas-konuş” özelliği olsa fena mı olur? Ama WhatsApp, bu arayışınıza da cevap vermiyor. Oysa Viber, WeChat, ve Voxer gibi alternatifleri size ücretsiz olarak walkie-talkie fonksiyonu da sunuyor.

 

8 – Takvim, sticker…Yok daha neler!

takvim-ucretsiz-mesajlasma

WhatsApp ile paylaşabilecekleriniz, mesaj, fotoğraf, video, konum, kişi ve ses kaydı ile sınırlı. Artı bir özelliği yok. Ama iş arkadaşlarınızla takvim paylaşma, kelimelerin size yetmediği yerde binlerce sticker’ı kullanma ve hatta haleti ruhiyenizi anlatmaya bunlar da yetmezse kendiniz elle çizim yaparak gönderme gibi özellikler WeChat, TicToc, Line, MessageMe, SnapChat, Viber’de mümkün.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın