Hindistan’da WhatsApp ile boşanma oranı yüzde 1’e çıktı!

Mumbai merkezli Hindistan Müslüman Kadın Hareketi, ülkedeki müslüman erkeklerin eşlerinden “boş ol” diyerek boşanabilmesine savaş açtı. Şeriat’taki üç kez “boş ol” denilerek boşanma (talak) için kullanılan en yeni yöntem ise anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp.

bmma-logo3 kez ‘boş ol’ denilerek boşanmanın tamamen yasaklanmasını talep eden Hindistan Müslüman Kadın Hareketi’nin (BMMA) yayınladığı rapora göre 1.2 milyarlık nüfusunun 155 milyonu müslümanlardan oluşan Hindistan’da eşlerinden boşanmak isteyen müslüman erkekler, modern teknolojinin nimetlerini de sonuna kadar kullanıyor.

SMS mesajı, Skype, Facebook, WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden ‘boş ol’ diyerek boşananların oranının gittikçe arttığını gösteren rapora göre WhatsApp mesajı ile boşanma oranı yüzde 1’e ulaştı. “Boş ol” sözünü “telefon”da söyleyerek boşananların oranı ise yüzde 3. “Boş ol” için kullanılan bir diğer yöntem olan e-posta gönderip boşananların oranı da yüzde 1 seviyesinde.

Avrupa’da ise WhatsApp boşanma nedeni

whatsapp-bosanmaWhatsApp başta olmak üzere akıllı telefon uygulamaları, Hindistan’daki gibi tek taraflı olmasa da “Batı” dünyasında da boşanma vakalarında aktif rol oynuyor.  Ancak Hindistan örneğinde “boşanma aracı” olarak kullanılan WhatsApp, Avrupa’da “boşanma delili” sayılıyor.

İtalyan Aile Avukatları Birliği istatistiklerine göre, aldatma nedeniyle açılan boşanma davalarının yüzde 40’ında WhatsApp mesajları “sadakatsizliğin” kanıtı olarak kullanılıyor. Boşanma delili olarak sayılan WhatsApp yazışmaları, boşanma davasındaki bilirkişi tarafından da incelenebiliyor.

Evli kişilerin WhatsApp üzerindeki yazışmaları ile paylaştığı fotoğraf ve videolar, boşanma davalarının en önemli kanıtları arasında gösteriliyor. Anlık mesajlaşma uygulamalarında yer alan ve “okundu” anlamına gelen “mavi tık” özelliği, eşini aldatanların bu durumu inkar etmesini de zorlaştırıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın