Twitter ve WhatsApp’a erişim engellendi!

Türkiye’de sosyal ağ Twitter ve anlık mesajlaşma platformu WhatsApp erişim engellendi. İnternet erişimiyle ilgili bir gözlem grubu olan Turkey Blocks’tan bir uzman, Türkiye’den Twitter ve WhatsApp‘a erişimin engellendiğini bildirdi.

cwycj1iweaaoajqReuters’a bilgi veren söz konusu üye, erişimin hız sınırlama yöntemi ile kesildiğini de belirtti. Türkiye genelinde gözlemlenen erişim engelinden YouTube ve Facebook da etkilendi. 

Türkiye’deki internet kullanıcıları gece yarısından itibaren sosyal medya platformlarına VPN uygulamaları ile girdiği gözleniyor.

Karar henüz yayınlanmadı

Sözkonusu erişim engeline ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Erişim Engelleme Kararlarının Gösterimi (EEKG) Sorgulama Erkanı’nda  yayınlanmış resmi bir karar henüz bulunmuyor.

Twitter ve WhatsApp başta olmak üzere gece yarısından itibaren yaşanan internet erişim yasakları ile ilgili resmi bir açıklamada da şu saat itibariyle yapılmış değil.

Twitter, Facebook, YouTube erişim engellemeleri ile daha önce de karşılaşan Türkiye’de WhatsApp’ın engellenmesi ise ilk kez gerçekleşmiş oldu. WhatsApp daha önce 2014 yılında İran‘da, 2015 ve 2016 yıllarında ise Brezilya‘da ülke genelinde engellenmişti.

Türkiye’de geçen ay Google Drive ve Dropbox‘a erişim de engellenmişti.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın