WhatsApp’tan ücretsiz sesli arama nasıl yapılır?

Anlık mesajlaşma servisi WhatsApp, bir süredir üzerinde çalıştığı sesli arama özelliğini resmen kullanıma açtı. İlk olarak Android telefon kullanıcıları için aktif olan yeni özellikle, artık WhatsApp kontak listenizde yeralan Android kullanıcısı arkadaşlarınızla ücretsiz sesli görüşme yapabiliyorsunuz.  WhatsApp’ın bu özelliğini kullanabilmek için öncelikle anlık mesajlaşma servisinin son sürümünü (Version 2.12.19) indirmiş olmanız gerekiyor. Henüz bu son sürüme geçmediyseniz, Google Play veya WhatsApp‘ın internet sitesi üzerinden uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.

Yeni özelliği kullamak için öncelikle WhatsApp’ın ana ekranında yer alan “Sohbetler” (Chats) ve “Kişiler” (Contacts)  kategorisine ek olarak gelen “Çağrılar” (Calls) bölümüne girmeniz gerekiyor. “Çağrılar” sekmesine dokunduğunuzda, WhatsApp rehberinizde olan kişilerle ücretsiz olarak sesli görüşme başlatabiliyorsunuz (Tabi arama yaptığınız kişinin de WhatsApp’ın son sürümünü indirmiş olması gerekiyor). Yeni çağrı başlatmak için yine “Çağrılar” sekmesinin sağ üst köşesinde bulunan “telefon” ikonuna basmanız yeterli oluyor.

Dakikalarınız etkilenmiyor ama veri ücretine dikkat

whatsapp-sesli-arama

Tabi bu özelliği ücretsiz olarak kullanmak için cihazının kablosuz internet (Wi-Fi) ağına bağlı olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Wi-Fi’a bağlı değilseniz sesli görüşmeniz, mobil veri paketinizden düşüyor ancak yine de telefonunuzdaki dakikalar, WhatsApp’ın bu yeni özelliğinden etkilenmiyor.

İlk olarak Android kullanıcılarına açılan özellik için iPhone kullancıları ise üzülmesin. Çünkü, WhatsApp’ın ücretsiz sesli görüşme özelliği bu ay içinde iOS kullanıcıları için de aktif olacak.

WhatsApp, sesli arama özelliğini şu sözlerle tanıtıyor: “Aileniz ve arkadaşlarınızı, başka bir ülkede olsalar bile, WhatsApp kullanarak bedava arayın. WhatsApp aramaları, telefonunuzun konuşma paketindeki dakikalarınız yerine İnternet bağlantınız üzerinden çalışmaktadır. Veri ücreti uygulanabilir.”

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın