Ücretsiz WhatsApp için SIM kart çıktı

Aylık aktif kullanıcı sayısı 700 milyonu aşan anlık mesajlaşma platformu WhatsApp‘ta ücretsiz yazışma imkanı veren SIM kart çıktı. İtalyan sanal mobil operatör ZeroMobile’ın geliştirdiği WhatSim adı verilen kart, 150 ülkedeki 400’ün üzerindeki mobil operatörün aboneleri arasında ücretsiz WhatsApp haberleşmesi imkanı sunuyor. WhatsApp kullanımı için herhangi bir internet data paketi gerektirmeyen bu kart ile Wi-Fi veya 3G/4G bağlantınız olmasa da anlık mesajlaşma uygulamasını kullanabiliyorsunuz.

Kullanıcılar, 10 Euro’ya satılan WhatSim adlı SIM kart ile ücretsiz sınırsız yazışma olanağına kavuşurken, resim ve video paylaşımı için ise belirli kotalar bulunuyor. Türkiye’nin yeraldığı ülke grubunda, sınırsız yazışma ve konum paylaşımının yanısıra, 20 fotoğraf, 100 video, 5 sesli mesaj ücretsiz olarak veriliyor. Bu pakete ek olarak ihtiyaç durulması durumunda her 1000 kredi de, 5 Euro’ya satılıyor.

SMS’i vurdu, şimdi sıra ‘data’da mı?

WhatSim1

Dünya çapında GSM operatörlerinin SMS gelirlerini düşüren WhatsApp için geliştirilen bu SIM kartın, SMS’ten darbe yiyen mobil işletmecilerin ‘data’ gelirlerine nasıl yansıyacağı ise merak konusu.

Daha önce yaptığımız analizleri hatırlatmakta fayda var. WhatsApp, 2014 yılında dünya çapında 800 GSM operatörünün günlük toplam 20 milyar adet olan SMS sayısına 10 milyar fark atarak, global SMS sisteminden yüzde 50 daha büyük bir yapıya tek başına erişmişti.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın