Wikipedia’ya sizi manşet yapan uygulama: Wiki Gerçek Benliğim

Sosyal ağ Facebook‘taki sayfanız arkadaşlarınızın Wikipedia’ya giren başarıları, mal varlığı ve kelimelere sığdırılamayan övgüleriyle dolduysa, bu yazımızı iyi okuyun. Sosyal ağları son bir kaç gündür kasıp kavuran https://wiki.gercek-benligim.com/ adlı sayfada yeralan uygulama, Facebook profiline erişerek kullanıcıya özel eğlenceli Vikipedi sayfası oluşturuyor.

“Sadece şakadan anlayanlar kullansın” denilen uygulama, sizin Facebook’taki herkese açık profilinize ve e-posta adresinize erişim izni istiyor. Bu izni verdikten sonra sizin Wikipedia sayfanızı oluşturan uygulama, size mesleğiniz, oturduğunuz yer, malvarlığınız ve başarılarınızı eğlenceli bir şekilde sunuyor. Sitenin oluşturduğu size özel Wikipedia sayfasının görüntüsünü isterseniz Facebook’ta paylaşabiliyorsunuz. İsterseniz, Facebook’ta paylaşmadan da kendiniz için oluşturulan Wikipedia sayfasına gözatabiliyorsunuz.

wiki-gercek-benligim

Biz de buradan paylaşım, dedik 🙂 

Uygulama Almanya Berlin merkezli bilgi teknolojileri ve hizmetleri firması Fabulabs’ın CEO’su Patrick Konrad tarafından geliştirilmiş. 18 Haziran’da açılan sitenin sunduğu uygulamanın veri gizliliği koşullarını buradan inceleyebilirsiniz. Parody WikiWiki Fun ve I am on Wiki gibi pek çok yabancı benzeri olan https://wiki.gercek-benligim.com’un Türkçe isimle hayata geçmiş olması ise ilginç!

Yarım milyar kullanıcısı var

Bu arada 2001 yılında açılan ve internetin en büyük ansiklopedisi olan gerçek Wikipedia’yı merak ediyorsanız, güncel rakamlarını da paylaşalım: Ekim 2014 istatistiklerine göre dünya çapında 459 milyon kullanıcısı olan Wikipedia’nın Türkçe versiyonunda (Türkçe Vikipedi) 657 bin 815 kayıtlı kullanıcı, 237 bin 517 madde ve toplam 1 milyon 171 bin 447 sayfa bulunuyor.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın