Wikipedia’nın kurucusu İBB programında artık yok

Türkiye’de erişimi mahkeme kararı ile kapatılan online ansiklopedi Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği World Cities Expo (WCE) İstanbul etkinliğinin programından çıkarıldı.

Wales İBB’nin 15-18 Mayıs 2017 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenleyeceği etkinliğin ana konuşmacılarından biri olarak davet edilmişti. Ancak Wales Wikipedia’nın Türkiye’de yasaklanmasının ardından güncellenen konferans programın konuşmacı listesinde yer almadı.

Jimmy Wales’in kendi isteğiyle mi yoksa İBB’nin talebi ile mi WCE İstanbul etkinliğinin güncel programında yer almadığı henüz netlik kazanmadı. Ancak basında çıkan haberler, bu kararın Wales’in kendi isteği olmadığına işaret ediyor.

Çünkü World Cities Expo İstanbul’a konuşmacı olarak davet edilen Jimmy Wales, Wikipedia’ya erişim yasağı uygulanmasına rağmen Türkiye’yi ziyaret edeceğini söylemişti.

İBB açıklama yapacak

27 Nisan’da yapılan basın duyurusunda WCE İstanbul’a küresel teknolojiye yön veren isimlerden olan Wikipedia’nın kurucu ortağı Jimmy Wales’in de yer alacağı belirtilmişti. Bu kapsamda, Wales’in fotoğrafı ile birlikte tanıtımı yapılmıştı.

Şu an itibariyle WCE İstanbul’un internet sitesinde etkinliğe katılacak olan 58 kişilik konuşmacılar listesinde Wikipedia kurucusu Jimmy Wales yer almıyor. Konuyla ilgili olarak organizasyonun ajansının verdiği bilgiye göre Jimmy Wales’in WCE İstanbul’a katılımı şu an itibariyle netlik kazanmadı. İBB’nin gün içinde Wikipedia kurucusunun İstanbul’daki etkinlikte yer alıp almayacağıyla ilgili açıklama yapacağı belirtiliyor.

Steve Wozniak da geliyor

“Akıllı Şehirler” konseptiyle düzenlenecek etkinliğin diğer ana konuşmacısı ise Steve Jobs ile birlikte Apple‘ı kuran isimlerden olan Steve Wozniak.

Dünya Akıllı Şehirler Fuarı İstanbul’17’nin tanıtımı Barcelona’da düzenlenen MWC 2017de yapılmıştı. Organizasyonda 100’ü aşkın global ve yerel firma yer alacak, 10’a yakın pavilion kurulacak.

300’den fazla global ve yerel basın mensubunun izleyeceği WCE İstanbul’un 10 bini aşkın profesyonel tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

Dünya Akıllı Şehirler Fuarı İstanbul’17’nin güncel konuşmacı listesini aşağıda bulabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın