Özgür ansiklopedi Wikipedia Türkiye’de yasaklandı!

İnternet dünyasının en büyük online ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi. İnternet kullanıcısı olan herkesin katkıda bulunabildiği açık ansiklopedi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’den erişilemiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ‘Erişim Engelleme Sorgu Ekranı’ üzerinden elde edilen bilgiye göre önce idari tedbir ardından da mahkeme kararına dayalı koruma tedbiri kapsamında Wikipedia’ya Türkiye’den erişim durduruldu.

BTK’nın sitesinde yer alan karar şu şekilde:

“Bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkında T.C Ankara 1.Sulh Ceza Hakimliği ‘nin 29/04/2017 tarih ve 2017/2956 D.İş sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır.

Bu arada Wikipedia’nın engellenmesi, internet dünyasının da gündemine oturdu. “Wikipedia” Google‘ın Türkiye’deki “Arama Trendleri“nde zirveye oturdu.

Twitter‘da “Trend Topic” olan Wikipedia yasağı, Facebook ve Ekşi Sözlük gibi platformlarda da en çok tartışılan ve internet kullanıcılarının tepkisini çeken gelişme oldu.

Wikipedia neden engellendi?

Wikipedia’nın kurucularından Jimmy Wales, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bilgiye erişim temel insan hakkıdır. Türkiye halkının bu hakkını savunma mücadelesinde hep yanında olacağım” ifadelerine yer verdi.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye’yi ‘terörle’ aynı düzlemde gösterdiği ifade edilen içerikler nedeniyle Wikipedia sitesine erişim engeli konuldu. Hükümete yakın kaynaklara göre, erişim yasağının kaldırılması Türkiye’nin Wikipedia’dan olan taleplerinin yerine getirilmesine bağlı.

Söz konusu talepler ise şunlar; “Wikipedia’nın Türkiye’de temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun hareket etmesi, mahkeme kararlarını uygulaması, Türkiye’ye yapılan ‘karartma ve operasyonların’ bir parçası olmaması.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın