Dünyada her 20 kişiden biri Windows 10 kullanıyor ama…

Microsoft’un 29 Temmuz’da kullanıcılara sunduğu yeni işletim sistemi Windows 10, dünyadaki her 20 masaüstü bilgisayar kullanıcısından birine ulaştı. Net Market Share’in verilerine göre Ağustos 2015’te halen işletim sistemi pazarında lider olan Windows 7’in payı, Windows 10’un piyasa çıkmasından sonra yüzde 60’dan yüzde 57’ye gerilerken; Windows 10’un dünya masaüstü işletim sistemi pazarındaki payı, bir ayda yüzde 5.2’ye çıktı.

Bu oranla Windows 10, bir ay gibi kısa bir sürede, Microsoft’un 2012 yılının ağustos ayında “Başlat Menüsü”nü kaldırarak çıkardığı ve kullanıcılarda büyük hayal kırıklığı yaşayan Windows 8‘in yüzde 2.5’lik pazar payını da ikiye katlamış oldu.

Mac OS X’i bir ayda geçti

Masaüstü işletim sistemi pazarında Windows 7’yi, yüzde 12’lik oranla 8 Nisan 2014 itibariyle kullanıcılara sunulan destek ve güncellemelerin sona erdirildiği  Windows XP izlerken, Windows 8.1 yüzde 11 ile üçüncü sırada. Yüzde 5.2’lik payla dördüncülüğe yerleşen Windows 10, pazarda yüzde 4.7’lik paya sahip olan Mac OS X’i (10.10) bir ayda geçmiş oldu.

50 kişiden biri ‘Edge’ ile internete giriyor

Microsoft’un Windows 10 ile birlikte sunduğu ve Internet Explorer’ın yerine gelen yeni tarayıcısı Microsoft Edge ise dünya masaüstü bilgisayar pazarında, bir ayda yüzde 2’lik paya ulaştı. Diğer bir deyişle dünyadaki her 50 masaüstü bilgisayar kullanıcısından biri Microsoft Edge ile internete giriyor.

Versiyonuna göre bakıldığında internet tarayıcısı pazarında yüzde 27’lik oranla Internet Explorer 11 liderliğini korurken, onu yüzde 18’lik payla Chrome 44 ve yüzde 11’lik payla Internet Explorer 8 izliyor.

Windows 10’a geçen, ‘Chrome’u aradı!

windows-10-chrome-arama

Son bir aylık bu verilere işletim sistemi ve internet tarayıcısı kullanımı açısından bakarsak, ilginç bir tablo da ortaya çıkıyor: Windows 10, masaüstü bilgisayarlarda yüzde 5’lik payı geçmesine karşın,  Windows 10 ile birlikte gelen intenet tarayıcısını Microsoft Edge’in payı yüzde 2’de kaldı.

Bu fark, Windows 10’a geçen çoğu kullanıcının farklı bir internet tarayıcısı kullanmaya devam ettiğini de gözler önüne serdi. Google Arama Trendleri‘nde “Windows 10 Chrome”, “Windows 10 Firefox” aramaları da geçtiğimiz ay zirve yaptı.

Türkiye masaüstünde ne kullanıyor?

chrome_firefox_opera_safari_ie

Windows 10 ve Microsoft Edge’in Türkiye’deki kullanımıyla ilgili resmi rakamlar henüz verilere yansımış değil. Ancak Ağustos 2015 rakamlarına göre Türkiye masaüstü internet tarayıcısı pazarında Internet Explorer’ın toplam yüzde 49’luk payı bulunuyor.

Bu oran yıl başında yüzde 60’ın üzerindeydi. Türkiye’nin en çok kullandığı ikinci internet tarayıcısı ise yılbaşında yüzde 25 olan pazar payını Ağustos 2015 sonunda yüzde 35’e taşıyan Chrome. Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 10’u Firefox, yüzde 5’i ise Safari kullanıyor.

Masaüstü bilgisayarlardaki işletim sistemi pazarına baktığımızda ise Türkiye’de Windows’un payı yüzde 90 seviyesinde. Mac’in Türkiye’deki pazar payı ise yüzde 8.5.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın