Windows 10, Türkiye dahil 190 ülkede kullanıcılara sunuldu

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 bugün ücretsiz yükseltme ve Windows 10’a sahip yeni PC’ler ve tabletler ile Türkiye dahil 190 ülkede kullanıcılara sunuldu.

windows10-1Sanal asistan Cortana, Microsoft’un internet tarayıcısı Internet Explorer’ın yeni hali Microsoft Edge, entegre Xbox uygulaması, yeni Başlat Menüsü ve yeni Office Mobil uygulamaları gibi bir çok yeni özelliği barındıran Windows 10, PC, tablet, telefon, Raspberry Pi, Xbox One ve HoloLens gibi 2 binden fazla farklı cihazda ortak deneyim sunuyor.

Gerekli güncellemeleri hızlı ve kesintisiz olarak gerçekleştiren Başlat Menüsü ve Canlı Kutucuklar ile Windows 10, Microsoft’un sunduğu en güvenilir Windows olma özelliğini de taşıyor.
windows10-3Windows 10 casus ve istenmeyen yazılımlara karşı savunma sağlayan WindowsDefender ve SmartScreen zenginleştirmeleriyle virüslere, kötü amaçlı yazılımlara ve e-dolandırıcılığa karşı koruma sağlıyor.

Windows Hello özelliği ile hızlı, güvenli ve şifre kullanılmadan biyometik yöntemlerle güvenli bir oturum açma imkanı veriyor.
Ses, kalem ve mimik girişleri sayesinde PC ile doğal bir etkileşim kuran Windows 10’da yer alan süreklilik modu Continuum, dokunmatik ve masaüstü cihazlar arasında uygulamaları ve deneyimleri optimize ediyor.

Windows uygulama mağazası da yenilendi

Microsoft Phone Companion uygulaması ise iPhone, Android ya da Windows telefonların Windows yüklü cihazlar ile uyum içinde çalışmasını sağlıyor.

yeni-windows-magazaŞimdiye kadar sunulan en çok test edilmiş Windows olarak kullanıcılarla buluşan Windows 10 ile birlikte bugün yeni Windows Mağaza da açıldı. Tüm Windows 10 cihazlarında çalışan Windows Mağaza, popüler ücretsiz ve ücretli uygulamalar, oyunlar, filmler, TV şovları ve son çıkan şarkılar için tek noktadan hizmet veriyor.

Yeni Windows Mağaza’da kullanıcılar, Cortana’yı kullanarak, uygulamaları sesleriyle de kontrol edebiliyor. Ancak Microsoft’un sanal asistanı Cortana’nın Türkçe dil desteği henüz bulunmuyor.

Kimler ücretsiz yükseltebilecek?

windows-10-yukseltme

Windows 7 ya da Windows 8.1 yüklü PC ya da tablet kullananlara sunulan ücretsiz Windows 10 yükseltmesi için rezervasyon yaptıran ve güncelleme yüklemeleri hazır olan müşteriler bugünden itibaren bilgilendirilecek. Kurumsal müşteriler için Windows 10 kurulumu 1 Ağustos’ta başlayacak ve toplu lisanslamaya sahip olan organizasyonlar Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education sürümüne yükseltme yapabilecek.

windows-10-xbox

Microsoft, Windows 10 lansmanı ile birlikte sunduğu #UpgradeYourWorld hashtag’iyle bireylerin dünyayı nasıl iyileştirebileceklerini anlatmaları ve küresel bir sivil toplum örgütüne oy vermelerini de destekliyor. Bu kapsamda, #UpgradeYourWorld and #Vote hashtag’lerinin Instagram, Facebook ya da Twitter‘da kullanılması sonucunda seçilen kuruma bağışta bulunulacak.

5 milyondan fazla üye kullanıcının geri bildirimiyle şekillenen Windows 10’un ücretsiz yükseltme ile kullanıcıların ve kurumların hizmetine sunduklarını belirten Microsoft’un Windows ve Cihazlar Grubu Başkan Yardımcısı Terry Myerson, Windows 10 ile ilgili olarak, “Bugün yeni bir Windows çağı başlıyor. Windows 10, Microsoft’un daha kişisel bilgisayar vizyonunu ortaya koyuyor” diyor.

Sistem gereksinimleri neler?

windows_continuum

PC’inize Windows 10’u yüklemek için cihazınızın şu teknik özelliklere sahip olması gerekiyor.

  • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı işlemci
  • RAM: 32-bit için 1 GB, 64-bit için 2 GB
  • Sabit disk alanı: 32-bit için 16 GB, 64-bit için 20 GB
  • Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
  • Ekran: 1024×600

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın