Windows 10’un dikkat çeken 10 özelliği

Microsoft‘un yeni işletim sistemiyle yeniden sahnede. Bir önceki işletim sistemi olan Windows 8‘e göre köklü değişiklikler yapılan Windows 10, özellikleri bakımından daha rahat bir kullanım sunacak. Microsoft, yeni işletim sistemine ne gibi yeni özellikler koydu? Madde madde Microsoft’un yeni işletim sistemi…

 

1- Vakit nakittir

windows-10

Yeni işletim sistemiyle kullanıcıların daha pratik olmaları sağlanacak. Windows Mağazası’ndan alınan uygulamalar artık masaüstü uygulamalarına benzer bir pencere içinde açılacak. Windows 8’de yaşanılan ekran değişim problemlerinin önüne geçilecek ve daha hızlı kullanım sağlanacak.

 

2- Tek ekranda uygulama bolluğu

windows-phone-10

Yeni ‘snap’ özelliğiyle aynı ekranda birden fazla uygulamayla çalışması kolaylaştırıldı. Bu özellikte dört uygulamaya kadar tek ekran üzerinden çalışabilmek mümkün olacak.

 

3- Geniş geniş başlat menüsü

windows-10-baslat-menu

Windows 8 kullanıcılarının sık sık şikayet ettiği başlat menüsü nihayet sonuçlandı. Microsoft, Windows 8’de ayrılık yaşadığı ‘Başlat’ menüsüne geri döndü. Başlat menüsü artık daha fazla özelleştirme olanağıyla yeniden sahnede.

 

4- Görev fonksiyonu yenilendi

SONY DSC

Görev görüntüleme düğmesiyle kullanıcılar çalışan tüm uygulamaları bir arada görebilecek. Tek tıkla dilediğini ön plana alabilecek ve farklı masaüstü görüntüleri arasında geçiş yapabilecek.

 

5- Sanal Masaüstü

windows-10-masaustu

Birçok uygulamayı ve dosyayı tek bir masaüstü üzerinde kalabalık bir şekilde görüntülemek yerine kullanıcılar özelleştirilmiş farklı masaüstü görünümleri tasarlayabilecekler.

 

6- Her yerde olacak

windows-10-tablet-tv-telefon

Yeni Windows tablet, telefon, televizyon, bilgisayar ve hatta phablet dahil birçok farklı cihazın çalıştırabileceği bir işletim sistemi olacak. Daha da önemlisi bu cihazlar için tek bir uygulama mağazası üzerinden tüm erişim sağlanabilecek.

 

7- Tek uygulama tüm cihazlarda

windows-10-uygulama

Geliştiriciler geliştirdikleri uygulamaları televizyon, tablet gibi farklı platformlar altında da çalışabilecek ve böylece yazılımcı çok daha geniş kitlelere kısa sürede ulaşabilecek.

 

8- Cihazlara özel arayüz

windows-10-klavye

Klavye ve farenin bulunduğu bir bilgisayarı kullanıyorken, Windows 10 size klasik bir masaüstü arayüzü sunacak. Ancak eğer tablet kullanıyorsanız, işletim sistemi tablet moduna geçerek klavyeyi devre dışı bırakacak.

 

9- Bedava olacak

windows-10-fiyati

Apple’ın işletim sistemlerini bedava olarak yayınlaması Microsoft’u da harekete geçireceğe benziyor. Ortaya atılan iddialara göre Windows 10 tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara ulaşacak.

 

10- 1 yıl sonra

windows-10-2015

Microsoft’un yeni işletim sistemi 2015 yılının ortalarına doğru kullanıcılara sunulmuş olacak. Henüz test aşamasında olan Windows 10, geliştiricilerden geri bildirim alacak ve son pürüzler giderilecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın