Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile gelen yenilikler

Dünya çapında 350 milyonu aşkın bilgisayarda kullanılan Windows 10 işletim sistemine yeni güncelleme 2 Ağustos 2016’da geliyor. Birçok yenilik ve geliştirme içeren Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi, Windows 10 yüklü tüm cihazlara ücretsiz olarak yüklenebilecek.

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi’ni (Windows 10 Anniversary Update) alabilmek için öncelikle işletim sisteminin Windows 10’a yükseltilmesi gerekiyor. Microsoft‘un 29 Temmuz 2015’te kullanıma sunduğu Windows 10’un ücretsiz yükseltme için son tarih ise 29 Temmuz 2016.

Windows Ink, dijital asistan Cortana’nın temel özelliklerden biri haline gelmesi, daha hızlı tarayıcı deneyimi sunan Microsoft Edge, bireyler ve işletmeler için gelişmiş güvenlik özellikleri ile yeni oyun deneyimleri Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile gelen yenilikllerin başında geliyor.

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile gelen yeni özellikler

windows-10-anniversary-update

 • Yıldönümü Güncellemesi tüm Windows 10 kullanıcılarına Windows Hello ve Windows Defender’da yenilikler sunuyor.
 • Windows Hello ile birlikte iHeartRadio ve DropBox gibi servislere şifresiz ulaşabilir hale geliniyor. Biyometrik kimlik doğrulamasını destekleyen sitelere, biyometrik doğrulamayı yerel olarak kullanan ilk ve tek tarayıcı Microsoft Edge üzerinden bağlanmak da mümkün olacak.
 • Windows 10 Anniversary Update guvenlikOtomatik olarak PC’yi hızlıca tarayan ve taramalarda çıkan tehditleri bildirim veya özet olarak yollayan Windows Defender, kötü amaçlı yazılımlara karşı geliştirilen özelliklerden biri.
 • Windows 10’da var olan güvenlik özelliklerine eklenen, kurumsal müşteriler için geliştirilen iki güvenlik avantajı da bulunuyor: Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması ve Windows Bilgi Güvenliği.
 • Windows Ink: Windows’u kalem ucuna sığdıran bu yeni deneyimle kullanıcılar bir deftere yazar gibi cihazları üzerine yazabiliyor. Ink ile Office, Microsoft Edge ve Haritalar gibi uygulamalarda çalışılabiliyor.

Geliştirilmiş Cortana ve Microsoft Edge

cortana-windows-10

 • Microsoft’un kişisel dijital asistanı Cortana’ya artık kilit ekranın üzerinden erişilebilecek. Kaydettiği ve çağırdığı bilgilere dair daha gelişmiş hatırlatıcı özelliği yetenekleri eklenen Cortana, tüm cihazlar üzerinden çalışabilecek.
 • Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile güç etkinliği becerilerini artıran Microsoft Edge, daha az CPU döngüsüyle hafızada daha az yer harcıyor, Flash reklamları gibi çevresel içerikleri ve arka plandaki diğer haraketlilikleri azaltıyor.
 • Pinterest’in “Pinle” veya Amazon‘un “Amazon Assistant” tuşlarına benzer Microsoft Edge uzantıları da çok yakında Windows Mağazası’ndan bulunabilecek. Microsoft Edge’in yeni erişilebilirlik mimarisi artık HTML5, CDD3 ve ARIA gibi modern internet standartlarını destekliyor.
 • Web sayfalarının görsel sunumunda yüksek karşıtlık modu görsel bağlamda ilavelerle iyileştirirken metindeki renk zıtlığını korunuyor. Bu arada klavye navigasyonu ve ekran okuyucu ile her tür kullanıcı için tarayıcı deneyimi daha iyi bir noktaya taşıyor.

Xbox One Her Yerde Oyna

Windows 10 Anniversary Update xbox

 • Xbox Her Yerde Oyna deneyimiyle oyuncular oyunu bir kere satın alıp, Windows 10 PC veya Xbox One’larında aynı gelişmeler, kaydedilmiş aynı oyun ve paylaştıkları başarılarla oynayabiliyor. Microsoft Studios’un yayınladığı her yeni başlık Xbox Her Yerde Oyna’yı desteklerken Windows 10 ve Xbox One için Windows Store’da erişilebilir olacak.
 • Windows 10 Anniversary Update gameCortana da Xbox One’da oyunculara sevebilecekleri yeni oyunlar bulmak, arkadaşlarının ne yaptığını göstermek, grup açmak ve ortak projeler yürütmek üzere hazır bulunacak. Kinect kullananlar Xbox One’da “Hey Cortana, Xbox On” diyerek Xbox One’larını kullanıma açabilecekler.
 • Yıldönümü sürümüyle beraber kullanıcıların en çok talep ettiği dil seçimi alanında da destek geliyor. Böylece bölgesel dillerden bağımsız olarak oyuncular Xbox One’ın desteklediği diller arasından dilediklerini, bölge ve arkaplan müziğinden bağımsız olarak seçebilecek.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın