Microsoft, Windows Vista’nın da fişini çekti!

Microsoft’un 2007 yılında kullanıma sunduğu Windows işletim sistemi Windows Vista tarih oldu. Microsoft, Windows Vista için verdiği tüm desteklere bugün itibariyle son verdi.

11 Nisan 2017 tarihi itibariyle Microsoft, artık Vista kullanıcılarına düzeltmeler, güvenlik yamaları veya başla bir güncelleme sunmayacak. Bugünden itibaren Vista kullanıcıları güvenlik risklerine karşı korumasız kalırken; Microsoft bu kullanıcıları Windows 7 ve daha üstü sürümlere geçmeye davet etti.

Microsoft, son 10 yıllık süreçte Vista’nın 6 farklı versiyonunu kullanıma sunmuştu. Bu versiyonlar şunlar olmuştu:  Windows Vista Starter, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Ultimate.

Windows Vista Türkiye’de yüzde 0.5’lik paya sahip

Microsoft Vista’nın ardından ise 2009 yılında Windows 7‘yi kullanıma açmıştı. Son kullanıcılara Ocak 2007’de sunulan Windows Vista, 2009 yılında Windows sürümleri arasında yüzde 25’lik paya ulaşmıştı.  Statcounter’ın verilerine göre bu oran Mart 2017 sonunda ise yüzde 1’e kadar geriledi.

Dünya masaüstü bilgisayarlardaki işletim sistemi pazarında Windows yüzde 85’lik paya sahipken, bu oran Türkiye’de ise yüzde 95’i buluyor. Türkiye’de Windows yüklü olan bilgisayarlardaki Windows Vista kullanım oranı ise Mart 2017 itibariyle yüzde 0.5 düzeyinde.

Windows’un en güncel versiyonu olan ve 2015 yılında kullanıma açılan Windows 10 ise aradan geçen sürede dünya genelinde  yüzde 35’lik, Türkiye’de ise yüzde 26’lık paya ulaşmış durumda.

Mart 2017 itibariyle en çok kullanılan Windows versiyonu ise dünyada yüzde 47’lik, Türkiye’de ise yüzde 54’lük pay ile Windows 7.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın