Xerox PARC’ın yeni CEO’su Türk bilim insanı Tolga Kurtoğlu oldu

Günlük hayatımızda kullandığımız ilk bilgisayar, lazer yazıcı, Grafik Arayüz Kartı (GUI), Ethernet, mouse gibi binlerce buluşun ilk ortaya çıktığı AR-GE merkezi olan Xerox PARC’ın yeni CEO’su Türk bilim insanı Dr. Tolga Kurtoğlu oldu. Xerox PARC CEO’su Tolga Kurtoğlu, Xerox bünyesine katılmadan önce NASA ve Dell‘de çalışmıştı.

Dr. Tolga Kurtoğlu, Xerox’un ABD Palo Alto’da yer alan Ar-Ge laboratuvarı Xerox PARC’ın CEO’luğu görevine getirildi. 2010 yılından bugüne Xerox PARC’da görev yapan Kurtoğlu, 2006 ile 2010 yılları arasında Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’da Araştırmacı Bilim İnsanı olarak çalıştı. Kurtoğlu, Xerox PARC’a CEO olarak atanmadan önce Xerox PARC Başkan Yardımcısı ve Sistem Bilimleri Laboratuvarı Direktörü olarak görev yapıyordu.

Bornova Anadolu Lisesi, ardından ODTÜ Makine Mühendisliği

Dr. Tolga Kurtoğlu, Xerox PARC (Palo Alto Research Center) bünyesinde gerçekleştirilen yapay zeka, öğrenen makineler, analitik sistemler, geometrik muhakeme, modelleme, simülasyon ve siber fiziksel güvenlik alanlarındaki araştırma projelerini yürütüyordu.

Dr.Tolga Kurtoğlu, ayrıca ürün ömrü yönetimi, enerji, taşımacılık, otomotiv, uzay ve savunma sektörlerinde faaliyet gösteren dünyanın lider şirketlerinin ihtiyaçları için özel teknolojiler geliştirilmesinden sorumluydu.

Xerox CTO’su ve PARC eski CEO’su Steve Hoover konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Tolga Kurtoğlu, Xerox PARC gibi benzersiz bir şirketi yönetebilmek için gerekli olan liderlik vasıflarına sahip bir kişi. Sahip olduğu üstün özelliklerle Tolga Kurtoğlu’nun Xerox PARC bünyesinde daha nice önemli başarılara imza atacağına inanıyorum” dedi.

Bornova Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Tolga Kurtoğlu, ABD Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Ardından ABD Teksas Üniversitesi Austin’de doktora eğitimini tamamladı.  

İlk bilgisayardan, kendini imha eden çipe…

İlk ticari mouse

Xerox PARC, günlük hayatımızda kullandığımız ilk bilgisayar, lazer yazıcı, Grafik Arayüz Kartı (GUI), Ethernet, mouse gibi binlerce buluşun ilk ortaya çıktığı, buluşları ile yeni endüstriler yaratan efsane AR-GE merkezi olarak biliniyor.

Xerox PARC’da son dönemde gerçekleştirilen önemli projeler arasında; sıvı alaşımdan çip basan baskı cihazı, soy yapıştır sensorlarla internetli nesnelerin uzaktan takibi ve görüntülenmesi projesi, kendi kendini imha edebilen elektronik çip ile veri güvenliği projesi, basılı elektronik etiket teknolojisi ile kutulu ürünlerin sahte üretim ve satışını engellenebilmesi, giyilebilir sağlık çipleri ile uzaktan hasta bakımı yapılabilmesi gibi teknolojiler bulunuyor.  


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın