Sadece Y kuşağının anlayabileceği 5 teknoloji hali

Mobil hayat tarzıyla özdeşleşen Y kuşağı, ne yüksek maaşa ne de iş yerindeki fiziksel koşullara bakıyor. Akıllı telefonlar, uygulamalar, bulut depolama ve esnek çalışma onların herşeyi. Fortune Global 500 listesindeki şirketlerin yüzde 75’ine iletişim yazılımları ve hizmetleri sağlayan Unify’ın araştırmasına göre Y kuşağının 5 çarpıcı özelliği şu şekilde sıralanıyor…

1 – Onlar için “İnternet = Akıllı Telefon”

internet akıllı telefon

Araştırma sonuçlarına göre, Y kuşağının yüzde 96’sı günlük olarak akıllı telefonlarını kullanıyor, yüzde 50’si internete bilgisayarlarından ziyade akıllı telefonlar üzerinden bağlanıyor ve yüzde 18’i sadece mobil cihazlar üzerinden internete giriyor.

2 – Uyurken bile başucundan ayırmıyorlar

sleep-texting1

1990 ile 1996 yılları arasında doğan ile kuşağı mercek altına alan araştırmaya katılanların yüzde 83’ü, akıllı telefonlarını uyurken bile baş uçlarından ayırmıyor.

3 – Her şeylerini ‘bulut’ta saklıyorlar

nearly-7-million-dropbox-passwords-have-been-hacked

Y kuşağının yüzde 31’i her yerden dokümanlarına ulaşabilecekleri Dropbox gibi uygulamaları ve yüzde 22’sinin de mobil erişim için Google Drive kullanıyor. 18-24 yaş arasında yüzde 31 olan Dropbox kullanma oranı 25-31 yaş aralığında yüzde 24’e düşüyor.

4 – Masaüstü telefon mu? O da ne?

cr62_bk_crosley_kettle_classic_desk_phone

Y kuşağının yüzde 60’ı işyerinde kendi cihazlarını veya kişisel uygulamalarını kullanıyor. Bu kuşağın yüzde 70’inin kullandığı uygulamalar, kurumsal BT politikaları tarafından desteklenmezken; yüzde 74’üne göre masaüstü telefonların iş yerinde kullanım ömrünün bitti.

5 – Esnek çalışma, yüksek maaştan bile önemli

smartphone-coffee

Mobil hayat tarzını benimseyen Y kuşağının yüzde 89’u 09:00-17:00 zamanlı bir iş yerinden çok daha esnek çalışma saatleri sunan firmaları tercih edeceğini ve bu iş yerlerinde daha mutlu olacağını belirtiyor. Yüksek maaşın cezbetme oranı ise yüzde 50’de kalıyor.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın