Yahoo sadece 2 günde hem kendi hem de dünyanın rekorunu kırdı!

Yahoo bilgileri çalındı, 1 milyar kullanıcının bilgisi ‘hacker’lar tarafından kara borsada satıldı, şirketin piyasa değeri 3 milyar dolar eridi…. Ve bunların hepsi 2 günde ortaya çıktı…

1 milyardan fazla kullanıcısının e-posta ve kişisel bilgilerini çaldıran Yahoo’daki son ‘hack’lenme skandalı, dünya tarihinin en büyük veri ihlali olarak kayıtlara geçti. Yahoo ortaya çıkan son ‘hacker’ saldırısı ile bu alanda hem kendi rekorunu hem de dünya rekorunu yenilemiş oldu.

Veri ihlallerinde bundan önceki rekor da Eylül 2016’da 500 milyon kişinin bilgisini çaldırdığını duyuran Yahoo’daydı. 

Statista’nın verilere göre tarihin en büyük veri ihalleri sıralamasında 1. ve 2. sırada Yahoo bulunurken, Yahoo’yu 2016’da 427 milyon kullanıcı bilgisi çalınan MySpace izliyor.

MySpace’in ardından ise 2014’te 145 milyon kullanıcı bilgisi çalınan e-ticaret sitesi eBay ve 2016’da 117 milyon kullanıcı bilgisi çalınan Linkedin takip ediyor.

1 milyar kişinin bilgisi 300 bin dolara satıldı

Verizon ile yaptığı satış anlaşması riske giren Yahoo’nun üstündeki kara bulutlara bir yenisi de internetin karanlık dünyasından (Dark Web) geldi. New York Times’ın haberine göre Yahoo’nun son çalınan 1 milyar kullanıcı bilgisi Dark Web’te 300 bin dolara satıldı.

Kişisel bilgileri çalınıp satılan kullanıcıların birkaç milyonunun asker ve sivil devlet görevlilerinden oluşturduğu belirtilirken,  bu sayının 150 bininin ABD’li üst düzey asker ve devlet çalışanları olduğu iddia edildi.

2 günde 3 milyar dolar eridi

Yahoo ile ilgili gelen kötü haberler bunlarla da sınırlı değil. Şirketin borsadaki yatırımcıları da hacker’lardan dolaylı olarak nasibini aldı. 

Yahoo’nun son hacklenme skandalını resmen duyurmasının ardından şirketin ABD borsalarında işlem gören hisseleri de yüzde 7’den fazla değer kaybetti. 14 Aralık 2016’da 39 milyar dolar olan Yahoo’nun piyasa değeri, 3 milyar dolarlık kayıpla 36 milyar dolara geriledi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın