Yahoo yine ‘hack’lendi, 1 milyardan fazla kişi etkilendi

ABD’li internet şirketi Yahoo, yeni bir ‘Yahoo hacklendi’ haberiyle çalkalanıyor.  Yahoo tarafından da resmi olarak doğrulanan güvenlik açığı nedeniyle 1 milyardan fazla Yahoo kullanıcısının isimleri, telefon numaraları, şifreleri ve e-posta adresleri ‘hacker‘lar tarafından çalındı.

2013 yılının Ağustos ayında gerçekleşen ‘hack’lenme olayıyla ilgili olarak Yahoo’dan yapılan açıklamada “Adli bilişim uzmanları tarafından yapılan ayrıntılı analize dayanarak, Ağustos 2013’te yetkisiz bir üçüncü şahsın bir milyardan fazla kullanıcı hesabı ile ilgili verileri çaldığını düşünüyoruz. Bu olayın muhtemelen 22 Eylül 2016’da açıkladığımız olaydan farklı olduğuna inanıyoruz” denildi.

Verizon anlaşması tehlikeye girdi

Olayla ilgili olarak, polis ve adli mercilerle birlikte bir çalışma yürütüldüğünü belirten Yahoo, 2014 yılında yaşadığı bir diğer ‘hack’lenme olayında, “devlet destekli aktörleri” adres göstermişti.

Şirketin 1 milyardan fazla kullanıcısını etkileyen son güvenlik açığının Yahoo’nun Verizon tarafından satın alınmasını da tehlikeye atabileceği konuşuluyor.

Yahoo’yu satın almak için 4.8 milyar dolarlık teklif yapan Verizon, Yahoo’nun başına gelen bu son olayı değerlendireceklerini ve nihai bir anlaşmaya varmadan önce bu incelemeden çıkacak sonucu bekleyeceklerini duyurdu.

Yahoo kullanıcıları ne yapmalı?

Yahoo ise kullanıcılarına şifrelerini ve güvenlik sorularını değiştirmelerini tavsiye etti. “Yahoo Kullanıcıları İçin Önemli Güvenlik Bilgisi” başlığıyla Yahoo kullanıcılarına yapılan güvenlik önerileri şöyle:

  • Yahoo hesabınız ve benzer bilgileri kullandığınız diğer hesaplar için şifrelerinizi ve güvenlik sorularınızı ve yanıtlarınızı değiştirin.
  • Şüpheli etkinlikler için tüm hesaplarınızı inceleyin.
  • Kişisel bilgilerinizi isteyen veya sizi kişisel bilgiler isteyen bir web sayfasına yönlendiren herhangi bir iletişimden temkinli olun;
  • Şüpheli e-postalardan gelen bağlantılara tıklamaktan veya eklentileri indirmekten kaçının.
  • Yahoo’da bir şifre kullanma gereğini ortadan kaldıran doğrulama aracı olan Yahoo Hesap Anahtarı’nı kullanın.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın