15 milyon dolarlık Yandex kodu çaldı, 28 bin dolara satarken yakalandı!

Rusya merkezli internet şirketi Yandex’in bir çalışanı, şirketin arama motoru kodlarını satmaya çalışırken yakalandı. Rus Kommersant gazetesinin haberine göre Dmitry Korobov adlı bir Yandex çalışanı, çaldığı arama motorunun kaynak kodlarını online karaborsada satışa çıkardı.

Ulaştığı Yandex sunucularından arama motorunun kaynak kodlarını ve algoritmalarını içeren Arcadia adlı yazılımı indiren Korobov, bu kodları yaklaşık 28 bin dolar karşılığında NIX adlı bir bilgisayar/elektronik mağazasına satarken suç üstü yakalandı. 

Kommersant’ın haberinde, Dmitry Korobov’un sadece 28 bin dolar karşılığında satmaya giriştiği kodların gerçek değerinin 15 milyon doları bulduğu ileri sürüldü. “Alıcı” gibi hareket eden Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından tutuklanan Dmitry Korobov, satıştan elde etmeyi planladığı parayla kendi girişimini fonlamak istediğini söyledi. 

‘Ana gelir kaynağımıza ait verilerdi’

yandex-calisan

“İnternetin karanlık dünyası” Darknet’te satışa çıkarılan kodlar nedeniyle tutuklanan Korobov, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemeye “mağdur” olarak katılan Yandex’in sözcüsü sözkonusu çalınan kod ve yazılımlarla ilgili olarak, “Bu bilgiler, şirketimiz ana gelir kaynağı olan Yandex’in arama motorunun çok önemli bir parçasıydı” dedi.

Yandex’in Rusya’nın en çok kullanılan arama motoru olduğu belirtilen haberde, ülkede Google’ın yüzde 35, Yandex’in ise yüzde 57’lik bir pazar payına sahip olduğu belirtildi. Şirketin son birkaç yıldır yurt dışı operasyonlarını büyüttüğü bilgisi verilen haberde, Yandex’in büyümeye odaklandığı pazarların başında gelen Türkiye’de yüzde 7’lük paya ulaştığına dikkat çekildi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın