Yandex artık Elfçe çeviri de yapıyor

İnternet şirketi Yandex, online çeviri servisi Yandex.Çeviri’de yer alan dillerin arasına, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J.R.R. Tolkien’in geliştirdiği Elfçe‘yi de ekledi. Yandex’in yeni servisi ile internet kullanıcıları Hobbit, Silmarillion ve Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J.R.R. Tolkien tarafından geliştirilen Elf dillerinden biri olan Sindarin Elfçesi’ni, Yandex.Çeviri’de bulunan 64 dile çevirebilecek.

Kullanıcılar ayrıca bu dillerdeki metinleri Sindarin Elfçesine de çevirebilecekler. J.R.R. Tolkien’in doğum günü olan 3 Ocak tarihinde beta sürümüyle kullanıcılarla buluşan Elfçe çeviri özelliği ilk aşamada sadece Yandex.Çeviri’nin masaüstü versiyonunda yer alacak.

Elfçe 25 bin kelimeye ulaştı

elf-dili

J.R.R. Tolkien’in, kitaplarında yer alan Elf ırkı için tamamen kendisinin geliştirdiği bir dil olan Elfçe, dilbilgisi kuralları ve yaklaşık 25 bine ulaşan kelime sayısıyla en gelişmiş kurgu dillerden biri olarak gösteriliyor. Tolkien’in kitaplarında Elflerin büyük çoğunluğunun kullandığı dil olarak geçen Sindarin Elfçesi (Sindarin Dili), Yandex.Çeviri’de yer alan 65. dil oldu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın